Na Ziemi znajduje się bardzo wiele wulkanów, jednak najczęściej nie stanowią one na co dzień zagrożenia. Najnowsza lista dziesięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata została opublikowana, aby uświadomić ludziom zagrożenie, jakie niosą ze sobą często nieznane do tej pory kratery.

lista_wulkanow

Foto: Alexander Piragis/Shutterstock

 

Ziemia usiana jest wulkanami, ale przez większość czasu nie stanowią one zagrożenia. Jednak niektóre z nich cały czas są niebezpieczne, chociażby niszczycielski Wezuwiusz, czy unicestwiający cywilizacje, wulkan na wyspie Santorini. W celu zwiększenia świadomości zagrożenia, jakie stanowią najniebezpieczniejsze wulkany świata, Uniwersytet w Machesterze i pasjonaci wulkanów stworzyli listę dziesięciu najgroźniejszych z nich. Wulkany, które znalazły się w zestawieniu, mogą wybuchnąć w ciągu najbliższych 100 lat i każdy z nich może spowodować śmierć nawet 1 mln osób.

Pierwsze trzy miejsca na liście zajmują: Iwo Jima w Japonii, Apoyeque w Nikaragui i Campi Flegrei we Włoszech. Ich potencjalne zagrożenie zostało oparte na bliskiej odległości od dużych skupisk ludzkich i jak, na podstawie ich obecnej i historycznej aktywności, niszczycielskie w skutkach byłyby ich erupcje.

Nie jest to pierwszy taka lista. Poprzednia, nazywana „Wulkanami Dekady”, zawierała 16 wulkanów i została stworzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Wulkanologii i Chemii Wnętrza Ziemi (IAVCEI). Gdy wulkan był aktywny, a jego wybuchy były poważne i miały destruktywne skutki, a także gdy znajdował się on w pobliżu dużej populacji ludzkiej, jest szansa, że znajdował się na liście. Były to nieco inne kryteria, niż te przyjęte przez Uniwersytet w Manchestrze, stąd jedynie jeden wulkan widnieje na obu listach – Taal na Filipinach.

Co ciekawe, kaldera wulkaniczna Yellowstone, niechlubnie nazywana superwulkanem i stanowiąca zapowiedź globalnej dewastacji, nie znajduje się na żadnej z dwóch list najniebezpieczniejszych wulkanów. Szacuje się, że wybucha co 650 tys. lat, więc najbliższa erupcja nastąpi za jakieś 10 tys. lat, czyli długo po tym, jak wulkany uważane obecnie za najbardziej niebezpieczne, będą miały za sobą swoje „lata świetności”.

lista_wulkanow1

Grafika: NASA Goddard Space Flight Center/Flickr; CC BY 2.0

 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że lista 'Wulkanów Dekady' powstała prawie 20 lat temu, a do tej pory pojawiło się wiele nowych badań naukowych na ten temat. Co więcej, nasze pojęcie o wulkanologii uległo znacznej poprawie. Profesor Albert Zijlstra, astrofizyk z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśnił portalowi IFL Science, dlaczego nowa lista najniebezpieczniejszych wulkanów jest tak ważna.

– Ta lista pomoże poprawić świadomość społeczną odnośnie wulkanów, których niebezpieczeństwo nie zostało jeszcze rozpoznane. Są one słabo kontrolowane lub dane o nich nie są publicznie dostępne. Na przykład Iwo Jima znajduje się na terenie wojskowym – twierdzi Zijlstra.

Natomiast większość wulkanów z poprzedniej listy, jest na bieżąco monitorowana.

Tworząc nową listę najgroźniejszych wulkanów świata, autorzy mieli nadzieję na uświadomienie ludziom, że często te najbardziej niebezpieczne z nich, nie są za takie uznawane.

– Wulkan Kamerun monitoruje tylko jeden człowiek i jego sprzęt ciągle jest kradziony – mówi astrofizyk i dodaje – Wulkan Mount Rainier w Stanach Zjednoczonych znajduje się na liście „Wulkanów Dekady” i jest niesamowicie niebezpieczny, ale jest tak dobrze znany i monitorowany, że nie było sensu dodawania go do naszej listy.

Najnowsza lista dziesięciu najgroźniejszych wulkanów jest ułożona w subiektywnej kolejności. Umieszczając je na poszczególnych miejscach, bazowano na ogromnej ilości danych opublikowanych przez ostatnie 20 lat. Lista ma podkreślić znaczenie tych wulkanów, które do tej pory pozostawały nieznane.

A to najnowsza lista:

1 – Iwo Jima, Japonia

Aerial view of Mount Surabuchi on the Island of Iwo Jima, Japan.

Góra Ioto, wyspa Iwo Jima, Japonia Foto: WikiMedia Commons

2 – Apoyeque, Nikaragua

lista_wulkanow3

Momotombo, ujęcie z jeziorem Managua / Xolotlán Foto: b.d.

3 – Campi Flegrei, Włochy

lista_wulkanow4

Krater Astroni nad panoramą Neapolu Grafika: whaton.uwaterloo.ca

4 – Mount Aso, Japonia

lista_wulkanow5

Od lewej do prawej – góry Neko, Nakadake i Kishima Foto: WikiMedia Commons

5 – Trans-meksykański Pas Wulkaniczny, Meksyk

SONY DSC

Wulkan Nevado de Toluca nad miastem Toluca Foto: Wikimedia Commons

6 – Gunung Agung, Indonezja

lista_wulkanow7

Wulkan należący do kompleksu Buyan – Bratan, Batukaru Foto: Bali Foto Galerija

7 – Mount Cameroon, Kamerun

lista_wulkanow8

Pico Cão Grande na Sao Tomé Foto: Wikimedia Commons

8 – Taal, Filipiny

lista_wulkanow9

Jezioro Taal na wyspie Taal, utworzonej z wierzchołka wulkanu wyrastającego z kaldery Taal Foto: George Tapan

9 – Mayon, Filipiny

lista_wulkanow10

Zdjęcie wulkanu Mayon z ulic miasta Legazpi Foto: New York Daily News, Sayat/Getty

10 – Gunung Kelud, Indonezja

lista_wulkanow11

Gunung Kelud jest istnym piekłem na Ziemi, wyrzucającym trujące gazy z ogłuszającym rykiem dochodzącym do 140 dB Foto: Tom Pfeifer

 

 

Źródło: tvn24.pl
Tagi: lista, wulkan, najniebezpieczniejsze, dziesięć, wulkanologia, geologia
0 0 votes
Article Rating