Na północnym-wschodzie tarczy Słońca znajdowała się dość silna strefa magnetyczna, plama o numerze 2891 przeszła przez tą strefę bardzo aktywna, co widać na poniższych filmach.

27.10.2021, 13:00 UTC

Po przejściu aktywność plamy zmniejszyła się. Wkrótce na wschodzie pojawią się na krótko kolejne dwie strefy magnetyczne, plama 2891 będzie już wtedy bliżej pozycji na wprost Ziemi, więc może na krótko zwiększyć swoją aktywność.

Kilkadziesiąt stopni na zachód znajduje się średniej siły strefa magnetyczna, tam również plamy mogą zwiększać swoją aktywność – czyli trochę ponad dobę, po przejściu pozycji na wprost Ziemi.

Daleko na zachodzie mamy kolejną silną strefę magnetyczną, która przesuwa się 5.5 stopnia na dobę, więc plama 2891 na dalekim zachodzie powinna również  zwiększyć swoją aktywność.

Aktywność plamy 2891 w trakcie przechodzenia przez strefę magnetyczną:

 

Plama 2887

Na wprost Ziemi znajduje się aktualnie bardzo rozbudowana plama 2887.

Plama w ostatnim czasie nie przechodziła przez strefę magnetyczną, dlatego jest jeszcze w miarę spokojna, ale wkrótce może zwiększyć się jej aktywność.
Plama 2886 przeszła już tą strefę, a plama 2890 powstała w tej właśnie strefie magnetycznej, gdy strefa była tuż za pozycją na wprost Ziemi.

 

 

Źródło: LosyZiemi.pl
5 1 vote
Article Rating