Nowo odkryta planetoida zbliży się w nocy do Ziemi na 14 odległości Ziemia-Księżyc. Obiekt oznaczony symbolem 2012 LZ1 ma pół kilometra średnicy.

W nocy z czwartku na piątek przeleci blisko Ziemi planetoida o średnicy około 500 metrów – informuje należący do NASA serwis SpaceWeather.Przeloty planetoid w bliskiej odległości od Ziemi są dość częste, ale dotyczą głównie obiektów o rozmiarach od kilku do kilkunastu metrów. Większe obiekty pojawiają się w okolicach układu Ziemia-Księżyc znacznie rzadziej.

Zderzenie miałoby katastrofalne skutki

SpaceWeather.com poinformował, że o godzinie 1:10 naszego czasu w nocy z 14 na 15 czerwca do Ziemi zbliży się nowo odkryta planetoida oznaczona symbolem 2012 LZ1. Minimalny dystans dzielący ją od Ziemi wyniesie 14 odległości Ziemia-Księżyc czyli ponad 5 milionów kilometrów. To co jest jednak wyjątkowe to duży rozmiar nowego ciała, szacowany na 500 metrów.

Zderzenie z obiektem tego typu byłoby już groźne i mogłoby spowodować katastrofę w skali całego kraju lub nawet małego kontynentu. Na szczęście zderzenie z 2012 LZ1 jest wykluczone, ale planetoida została wciągnięta na listę obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi. Lista liczy już ponad 1300 obiektów.

Źródło: PAP, SpaceWeather, tm
0 0 votes
Article Rating