Wulkan na bezludnej i pokrytej lodem Wyspie Heard przypomniał o sobie. Jego aktywności nikt nie zauważył, ale dokumentują ją zdjęcia satelitarne opublikowane przez NASA. W miejscu białej czapy na szczycie pojawił się bowiem czarny punkt.

Wulkan na Wyspie Heard ma się dobrze. Świadczą o tym najnowsze zdjęcia satelitarne. Nie dość, że wciąż pozostaje aktywny, to najprawdopodobniej niedawno dał tego namacalny dowód.

 

Możliwa erupcja

Na zaprezentowanej fotografii widzimy ciemny punkt, który jest kraterem. Nienaturalne odcienie na południowo-zachodnim zboczu wulkanu sugerują niedawną erupcję. Zdjęcie zostało wykonane przez satelitę Earth Observing (EO-1) 13 października 2012 roku.

Porównując aktualny obraz ze zdjęciem wykonanym na początku 2011 roku zauważymy, że wcześniej szczyt szczelnie przykrywał lód.

Ostatni raport o aktywności wulkanicznej na Wyspie Heard pochodzi z 2008 roku.

Wierzchołek góry

Heard leży w południowej części Oceanu Indyjskiego i jest usytuowania ok. 2000 kilometrów na północ od wybrzeży Antarktydy. Wyspa jest stożkiem wulkanu o wysokości 2745 m n.p.m., jej najwyższy szczyt to Mawson Peak. Znaczna część lądu jest pokryta śniegiem i lodem.

Od 1947 razem z Wyspami McDonalda i Shag należy do Australii jako terytorium zależne Wyspy Heard i McDonalda. Nie jest zamieszkana.

Zdjęcie wulkanu na Wyspie Heard, 2011 rok (Lars Andersen)

Zdjęcie wulkanu na Wyspie Heard wykonane 13 października 2012 (NASA)

Źródło: NASA, tm
0 0 vote
Article Rating