Brytyjscy naukowcy opracowali test na raka szyjki macicy, który ma 100 procentową skuteczność. Wprowadzenie testu na rynek może potrwać około pięciu lat.

Za większość przypadków raka szyjki macicy jest odpowiedzialny wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje ponad 100 różnych rodzajów tego wirusa, z których tylko niewielka część powoduje rozwój choroby nowotworowej. Przekazywany jest głównie poprzez aktywność seksualną, choć można się zarazić nawet poprzez kontakt z naskórkiem chorego.

Obecny test na HPV wykrywa obecność wirusa, a nie rzeczywiste ryzyko zachorowania na raka. HPV często nie powoduje żadnych problemów, więc wiele kobiet, u których wynik testu na obecność wirusa HPV jest pozytywny, ulega niepotrzebnemu stresowi. Stosuje się także inną technikę diagnostyczną – tzw. test Pap. To badanie cytologiczne, które obejmuje pobranie próbki komórek z szyjki macicy i badanie ich pod mikroskopem. Obie procedury nie są w 100 proc. skuteczne.

Próbka cytologiczna przedstawiająca raka szyjki macicy

Ale brytyjscy naukowcy z Queen Mary University of London opracowali nowy test, który ma 100 proc. skuteczność. Ich badania zostały opublikowane na łamach „International Journal of Cancer”.

– To ogromny postęp. Jesteśmy nie tylko zdumieni tym, jak dobrze ten test wykrywa raka szyjki macicy, ale po raz pierwszy udowodniliśmy kluczową rolę epigenetyki w rozwoju tego nowotworu. Zmiany epigenetyczne są tym, co mierzy nasz test i właśnie dlatego działa tak dobrze – powiedział kierujący badaniami profesor Attila Lorincz. Epigenetyka zajmuje się zmianami ekspresji genów. To proces, w którym informacja zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na produkty w nim powstające, czyli białka. Ekspresja może być modyfikowana przez czynniki zewnętrzne.

– W przeciwieństwie do tego, co mówią badacze i klinicyści, widzimy coraz więcej dowodów na to, że w rzeczywistości epigenetyka, a nie mutacje DNA, napędza całą gamę wczesnych nowotworów, w tym raka szyjki macicy, odbytu, jamy ustnej, jelita grubego i prostaty – ocenił Lorincz.

W badaniach naukowców z Queen Mary University of London z użyciem nowego testu wykryto 100 proc. z ośmiu inwazyjnych nowotworów szyjki macicy. Testom poddano 15 744 kobiety w wieku od 25 do 65 lat. Badanie miało miejsce w Kanadzie. Dla porównania, test Pap wykrył jedynie 25 proc. nowotworów, a test HPV 50 proc.

– To naprawdę ogromny postęp w radzeniu sobie z zakażonymi wirusem HPV kobietami i mężczyznami, których liczba idzie w miliardy na całym świecie. To zrewolucjonizuje badania – podkreślił Lorincz. – Byliśmy zaskoczeni tym, jak dobrze nowy test może wykryć i przewidzieć wczesne przypadki raka szyjki macicy. Test wykrył 100 proc. nowotworów. Jest znacznie lepszy niż wszystko, co jest obecnie oferowane – zaznaczył uczony i dodał, że wprowadzenie testu na rynek może potrwać co najmniej pięć lat.

Autorzy stwierdzili, że zastosowanie tego testu w klinikach ograniczyłoby liczbę wizyt u lekarza i wizyt kontrolnych. Choroba byłaby wykrywana z dużym wyprzedzeniem. Naukowcy podkreślili również, że gdyby ich test został w pełni wdrożony, byłby tańsze niż chociażby test Pap.

 

 

 

Źródło: Queen Mary University of London, DziennikNaukowy

 

0 0 votes
Article Rating