wielkie, najczęściej rosną pojedynczo, przypominają piłki. Skupisko jednego z największych grzybów świata pojawiło się na jednej z łąk Nadleśnictwa Augustów.

Purchawica olbrzymia

W Nadleśnictwie Augustów na jednej z łąk w okolicach uroczyska Sosnowo wyrosło spore skupisko jednego z największych grzybów świata. Co zaskakujące, purchawica olbrzymia, bo tak nazywa się grzyb, zazwyczaj występuje pojedynczo.

Białe, rozrzucone piłki

Purchawicę po raz pierwszy opisał niemiecki naturalista August Batsh w 1786 roku. Znana jest także pod nazwami czasznica olbrzymia, kulica kurzawkowata czy purchawka olbrzymia. Do 2014 roku była objęta ścisłą ochroną.

Purchawice olbrzymie w Nadleśnictwie Augustów (LP)

Najczęściej występuje na leśnych polanach, łąkach czy pastwiskach. Spotkać ją można na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września.

Grzyb ten osiąga imponujące rozmiary. Najczęściej jego owocnik ma od 10 do 60 centymetrów średnicy i do 135 cm obwodu. Zdarza się, że purchawice są jeszcze większe. Mają nieregularnie kulisty, lekko spłaszczony kształt. Niektórym przypominają piłki.

Purchawice olbrzymie w Nadleśnictwie Augustów (LP)

Jeden z największych znanych osobników został znaleziony w 1955 roku w Czechach. Sięgał 46 cm wysokości, jego obwód wynosił 212 cm i ważył aż 20,8 kilogramów.

Młode purchawice nadają się do spożycia. Jeśli są białe i pokryte mączystym nalotem nic nie stoi na przeszkodzie, by ich spróbować. Z czasem jednak ciemnieją do barwy oliwkowo-brązowej i wtedy nie powinno się już ich spożywać.

Purchawice olbrzymie w Nadleśnictwie Augustów (LP)

Leśnicy apelują, by ich nie niszczyć.

 

 

Źródło: Lasy Państwowe
5 1 vote
Article Rating