Nocne nawałnice pustoszyły Małopolskę i Podkarpacie. Ranne zostały dwie osoby. Uszkodzonych jest co najmniej kilkadziesiąt budynków, a część dróg jest nieprzejezdna.

Polska - Ogromna nawałnica i trąba powietrzna w Małopolsce i na Podkarpaciu 2

W Starym Sączu ranna została 27-letnia kobieta, którą poraniła rozbita szyba. Nocna nawałnica w Małopolsce uszkodziła co najmniej 20 budynków. Połamanych jest też wiele drzew. Największe straty wichura wyrządziła w rejonie Nowego Sącza, Starego Sącza i Korzennej.

Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Przez całą noc usuwali z dróg połamane drzewa i konary oraz zabezpieczali folią uszkodzone budynki. Po nawałnicach nieprzejezdna jest trasa kolejowa ze Starego Sącza do Piwnicznej. Nadal ok. 12 tys. odbiorców nie ma prądu.

Trąba powietrzna, jak mówią mieszkańcy, około trzeciej nad ranem siała spustoszenie również na Podkarpaciu. Strażacy przyjęli już ok. 60 zgłoszeń, ale te cały czas napływają.

Najwięcej uszkodzonych dachów jest w Kraczkowej, Malawie i Krzemienicy. Są też pojedyncze zgłoszenia m.in. z Łańcuta i Boguchwały. Oficer dyżurny straży pożarnej poinformował, że z budynków mieszkalnych i gospodarczych pozrywane są dachy.

W miejscowościach Malawa w pow. rzeszowskim i Kraczkowa w pow. łańcuckim oprócz zerwanych dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych mamy bardzo wiele powalonych drzew. Skutki burz usuwa ponad 80 jednostek straży pożarnej– powiedział dyżurny podkarpackiej straży pożarnej brygadier Grzegorz Poterała.

Podczas burzy poszkodowany został 14-letni chłopiec, którego poturbował fragment spadającej ściany budynku.Chłopca po zdarzeniu odwieziono do szpitala– dodał Poterała.

W sumie podczas nawałnic na Podkarpaciu lekko ranne zostały trzy osoby, w tym strażak.

Wiele miejscowości jest bez prądu. Nocne burze z nawałnicą uszkodziły 11 linii energetycznych średniego napięcia oraz 237 stacji transformatorowych. W sumie wiatr uszkodził lub zerwał ponad 60 dachów w powiecie łańcuckim i ponad 40 w powiecie rzeszowskim.

Prądu pozbawionych jest wielu odbiorców; głównie w powiatach rzeszowskim, łańcuckim oraz jasielskim i krośnieńskim. Usuwanie uszkodzeń potrwa co najmniej do końca dnia.

Polska - Ogromna nawałnica i trąba powietrzna w Małopolsce i na Podkarpaciu 3

Ulewy na Śląsku

To była burzowa noc także w Śląskiem. Tamtejsi strażacy w związku z nawałnicami interweniowali 120 razy. Najgorzej było w okolicach Częstochowy. Tam strażacy mieli prawie 40 interwencji. Burze dały się też we znaki w powiecie gliwickim i tarnogórskim. Strażacy musieli usuwać powalone drzewa i konary oraz wypompowywać wodę z zalanych piwnic.

Ulewy sprawiły też, że w 7 miejscach w regionie znacznie podniosły się poziomy wody w rzekach. Na dwóch – Pszczynce i Koszarawie w tej chwili przekroczone są stany ostrzegawcze.

Polska - Ogromna nawałnica i trąba powietrzna w Małopolsce i na Podkarpaciu 4
Polska - Ogromna nawałnica i trąba powietrzna w Małopolsce i na Podkarpaciu 1
Źródło: PAP, rmf24