Do 24 maja będą zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki – taką decyzję ogłosił minister edukacji, Dariusz Piontkowski. Za kilka dni rząd poda informacje, czy „będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej”.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej

Warunki epidemiologiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli – mówił minister edukacji. Jak poinformował – zostaną one zamknięte do 24 maja. Wskazał również, że za kilka dni rząd poda informacje, czy „będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej”.

Obecny na konferencji prasowej minister nauki dodał, że jest możliwe, iż rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie. Natomiast w związku nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. Zapewnienie ze strony władz wyższych uczelni jest takie, że ten tryb rekrutacji będzie przebiegał w sposób bardzo konstruktywny – powiedział Wojciech Murdzek.

Minister powiedział, że tak jak w przypadku placówek oświatowych, działalność uczelni wyższych pod względem prowadzenia zajęć dydaktycznych, będzie zawieszona do 24 maja.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 26 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość.

Zamknięte są także przedszkola i żłobki.

 

Co z egzaminami maturalnymi i dla ósmoklasistów?

Matura w tym roku będzie wyłącznie pisemna, część ustna się nie odbędzie. Egzaminy rozpoczną się 8 czerwca.

Dodatkowy termin egzaminu maturalnego będzie na początku lipca. Będzie dedykowany dla osób, które z różnych, usprawiedliwiony przyczyn nie będą mogły przystąpić do matury w terminie podstawowym. Osoby, które chciałyby poprawiać maturę, mogłyby to zrobić na początku września.

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca.

 

Kiedy zmniejszone zostaną obostrzenia

„Pierwsze informacje o wpływie zniesienia pewnych regulacji, które nastąpiło w poniedziałek, będziemy mogli podać dopiero w przyszłym tygodniu” – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Wszystkie działalności nasze zależą od tego, jak będziemy zachowywali się dzisiaj. Nasze dzisiejsze zachowanie da nam szansę wprowadzić kolejne etapy, które chcielibyśmy wprowadzić, jeśli dziś będziemy się zachowywali odpowiedzialnie i rozsądnie” – przekonywał, pytany o ewentualny termin wdrożenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia

Szumowski podkreślił, że podczas świąt wielkanocnych Polacy „zachowali się niezwykle odpowiedzialnie i zostali w domach”. Nie obserwowaliśmy dużego wzrostu zachorowań po tym wydarzeniu. Dzięki temu mogliśmy ogłosić niedawno pierwsze luzowanie tych ograniczeń, które były dla wszystkich bardzo trudne i uciążliwe, ale niezbędne i konieczne do tego, żeby ilość zachorowań nie wzrosła gwałtownie – powiedział.

W najbliższych dniach będziemy zbierali informacje o tym, jaki efekt na przebieg epidemii miało zdjęcie tych ograniczeń – zapowiedział Szumowski. Widzimy już ludzi w lasach, parkach, przemieszczających się, uprawiających sport i będziemy komunikowali, co dalej. Te wszystkie analizy, obostrzenia prowadzą do tego, żebyśmy mogli w sposób odpowiedzialny mówić o tym, co dalej – wyjaśnił.

Odnosząc się do ogłoszonych dziś terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasistów, Szumowski zaznaczył, że „te wszystkie terminy zależeć będą również od tego, czy będziemy nadal utrzymywali dystans i zakładali maseczki”. Egzaminy, oczywiście, będą przeprowadzone w maksymalnym reżimie sanitarnym, czyli z dystansem, ograniczeniem możliwości kontaktu – zaznaczył.

 

Cztery etapy odmrażania gospodarki

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił 4 etapy znoszenia restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem i odmrażania gospodarki. Pierwszy z nich – otwarcie lasów i parków, a także złagodzenie ograniczeń dot. sklepów i kościołów – wszedł w życie 20 kwietnia.

Kolejne etapy przedstawionego planu odmrażania gospodarki nie mają przypisanych konkretnych dat. W drugim ma nastąpić m.in. otwarcie hoteli, a także niektórych instytucji kultury. W trzecim pracę mają wznowić zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

Czwarty etap odmrażania gospodarki zakłada m.in. otwarcie kin i teatrów, a także siłowni i salonów masażu.

 

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating