Ten film trzeba oglądać z dźwiękiem. Dlaczego? Ponieważ nieczęsto mamy szansę posłuchać wyjącego wilka. Teraz możemy to zrobić dzięki fotopułapce zamontowanej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. „Autorem ścieżki dźwiękowej jest Smoluch z Rodziny Północnej” – czytamy w poście na profilu parku.

Całość została nagrana przez fotopułapkę i udostępniona na profilu facebookowym parku. Jak podkreślają przedstawiciele parku, pierwszy raz udało się nagrać wilcze wycie z tak bliska i w tak dobrej jakości.

Wilki (Canis lupus) komunikują się na wiele sposobów, jednym z nich jest wycie. Niegdyś uważano, że służy to głównie do informowania sąsiadów o tym, że dane terytorium jest zajęte. To jednak nie jest prawdą. Ponad 80 procent wycia to komunikacja wewnątrz grupy rodzinnej, taki wilczy „telefon komórkowy” o zasięgu do około 10 kilometrów – piszą pracownicy parku.

Wspólne wycie zacieśnia też wilcze więzi emocjonalne i jest radosnym końcem udanego polowania.

Wiadomo, że zwierzęta te mogą sobie w ten sposób przekazywać wiele różnych informacji. Niestety wiedza na temat przekazywanych tą drogą treści jest nikła. Co Smoluch chciał przekazać pozostałym członkom swojej watahy, nazywanej Rodziną Północną? Można podejrzewać, że w tym wypadku było to pytanie o ich lokalizację, ale to tylko domysły.

Poznajcie wilka

Dorosłe wilki mierzą około 100-130 centymetrów długości, nie licząc ogona. Zamieszkują lasy, równiny i tereny bagienne. Zwykle dane stado, zwane watahą, liczy do 20 osobników i zajmuje około 100-300 kilometrów kwadratowych terytorium. Czasem zdarza się, że dwie watahy konkurują ze sobą na jednym obszarze.

W watahach istnieje ściśle ustalona hierarchia. Poszczególne osobniki komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała, odgłosów oraz substancji chemicznych (feromonów i własnych odchodów).

Żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi, małymi zwierzętami i padliną.
Wilki dawniej były szeroko rozpowszechnione, ale ekspansja człowiek znacznie ograniczyła ich populację. Obecnie w Czerwonej Księdze Zwierząt Zagrożonych są sklasyfikowane jako gatunek najmniejszej troski.

Wilki w Polsce (PAP/Małgorzata Latos)

 

Źródło: Wigierski Park Narodowy
0 0 votes
Article Rating