Luka bezpieczeństwa Strandhogg pozwala na wykradanie informacji bankowych przez podszywanie się pod ekran logowania do konta. Ofiarą złośliwego oprogramowania wykorzystującego błąd mogli paść klienci ponad 60 instytucji finansowych – podało w poniedziałek BBC.

Błąd umożliwiający wprowadzenia fałszywego ekranu logowania do certyfikowanych aplikacji bankowych na system Android wykryła firma cyberbezpieczeństwa Promon.

„Programy brały na cel użytkowników z różnych krajów i z sukcesem kradły im pieniądze” – przekazał przedstawiciel norweskiej firmy Promon Tom Hansen, który jako pierwszy znalazł wrażliwość bezpieczeństwa. „Nigdy nie widzieliśmy podobnego zachowania upodabniającego” – dodał.

„W miarę rozrastania się Androida trudniejsze staje się również śledzenie wszystkich interakcji różnorodnych części systemu. (Strandhogg) wygląda na lukę, która powstała przez nadmierną złożoność” – ocenił ekspert.

Promon we współpracy z amerykańską firmą bezpieczeństwa Lookout zeskanował aplikacje dostępne na oficjalnej platformie z oprogramowaniem Play Store, które mogły zostać dotknięte przez techniki ataku wykorzysujące podatność Strandhogg. W wyniku badanie wykryto 60 różnych instytucji finansowych, których programy były zagrożone. Cyberprzestępcy do oszustw najczęściej wykorzystywać mieli bankbota – szeroko rozpowszechniony złośliwy program kradnący pieniądze.

Za Androida i platformę Play Store, na której rozpowszechnianie były zainfekowane aplikacje, odpowiada firma Google. Spółka wskazała, że podjęła już działania w celu wyeliminowania błędu w kodzie systemu.

„Doceniamy pracę ekspertów bezpieczeństwa i wstrzymaliśmy dystrybucję aplikacji, które nam wskazali” – podał w oświadczeniu koncern z Mountain View.

Hansen ostrzegł, że błędem w kodzie umożliwiającym tzw. spoofing zagrożonych może być znacznie więcej aplikacji. Ekspert wskazał, że nadal możliwe jest tworzenie fałszywych ekranów w programach na Androida 10 i wcześniejsze wersje systemu.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating