Ogromna awaria internetu dotknęła największe witryny informacyjne, w tym The New York Times, CNN i The Guardian, strony brytyjskiego rządu, a także witryny Amazona, eBaya, Reddita, Twittera i Twitcha. Jako źródło problemu wskazuje się awarię po stronie Fastly, czyli dostawcy tzw. rozwiązań brzegowych.

Awaria trwała ponad godzinę, a dotyczyła wielu witryn internetowych i usług, jak Spotify czy Tidal. Jak zaznacza serwis Engadget oraz TechCrunch wśród nich znajdują się m.in. strony The New York Times, The Guardian, CNN, BBC, Amazon, eBay, Reddit, Twitter, Twitch, Stack Overflow, GitHub, gov.uk, Hulu, HBO Max, Quora, PayPal, Vimeo i Shopify.

 

Poważna awaria sieci

W większości przypadków strony całkowicie nie działały. Po wejściu na którąś z nich pojawiał się błąd 503. W przypadku Amazona i Twittera nie ładowały się obrazy.

Źródłem problemu była sieć dostarczania treści Fastly (CDN). Fastly jest siecią „brzegową”, która znajduje się pomiędzy użytkownikami a witrynami internetowymi. Jak zaznacza Engadget, Fasly zajmuje się m.in. dostarczaniem treści, optymalizacją obrazu, wideo, przesyłaniem strumieniowym, bezpieczeństwem w chmurze czy usługami związanymi z równoważeniem obciążenia sieci.

Awaria została zidentyfikowana przez Fastly i określona jako „globalne zakłócenie CDN”. Firma przekazała, że bada jej potencjalny wpływ na wydajność usług CDN. Na stronie dostawcy zamieszczono komunikat: „problem został zidentyfikowany i poprawka jest wdrażana”.

Przed 13:50 naszego czasu awaria została usunięta.

 

 

Źródło: BBC

 

0 0 votes
Article Rating