Dwóch pracowników Rawatbhata Atomic Power Station w Rajasthan Indie dostało dużą dawkę promieniowania pochodzącego z Tritium i są pod obserwacją. Incydent wydarzył się w reaktorze 5 tej elektrowni podczas przeprowadzania określonej procedurami konserwacji w trakcie pracy.

Nie, nie mam żadnych problemów z promieniowaniem

Wg Zarządu Nuclear Power Corporation (W imieniu zarządu wypowiadała się Pani Nalinish Nagaich, pełniąca obowiązki Dyrektora Wykonawczego) nic nie wskazywało na możliwość wystąpienia nienormalnego poziomu promieniowania w tym miejscu. Podwyższenie koncentracji Tritium w budynku reaktora nr5 wystąpiło po otwarciu pokrywy pojemnika linii gazowej w celu spawania perforacji. Wszyscy pracownicy biorący udział w naprawie zostali poddani badaniu, ale tylko dwóch miało pięciokrotnie razy wyższy poziom od dopuszczalnego. Pozostali uczestnicy naprawy zostali napromieniowani dopuszczalną dawką roczną.

Tritium jest średnio radioaktywną postacią wodoru powstającą podczas pracy elektrowni atomowej. Pracownicy, którzy pracowali w budynku reaktora, inhalując się Tritium, wydalą go z organizmu w moczu. Przewiduje się, że poziom radioaktywności pracowników spadnie w przeciągu tygodnia.

Jest to kolejny wypadek (o którym wiadomo) w Indiach. W 2009r 56 pracowników elektrowni w Kaiga uległo ciężkiemu napromieniowaniu pijąc wodę zawierającą Tritium.

Pani Dyrektor Wykonawczy przemilczała fakt, że właśnie w ubiegłym miesiącu w budynku reaktora nr5 nastąpił wyciek wody z tritonium i napromieniowaniu uległo 36 osób obsługi. To właśnie było przyczyną prowadzenia prac spawalniczych.

Kłamstwa na temat Tritium, jakie zostały opublikowane w raporcie NPC: Tritium ma połowiczny rozpad 12 lat i wdychanie go prowadzi do raka.
Tritium zawsze powstaje podczas reakcji łańcuchowej i jest obecny w reaktorach ( szczególnie system CANDU). Występuje nie tylko wewnątrz reaktorów w wodzie chłodzącej. Również w pomieszczeniach sąsiadujących z reaktorem.

Tritium w ciele ludzkim ma biologiczny połowiczny rozpad 10 dni ( tzn. że po 10 dniach poziom promieniowania spada o połowę) – wynik badań klinicznych.

Przez te 10 dni promieniowanie Beta powoduje uszkodzenie DNA co skutkuje mutacją chromosomów powstanie specyficznej odmiany raka :” tritium causes cancer.”

W 1998r laborantka wciągnęła przez tubę kapilarną stężone tritium. Przez 11 lat była pod obserwacją kliniczną. Okazało się, że ilość chromosomów spadła o połowę przez 3,3 roku.

NPC podaje że tylko dwóch pracowników przekroczylo normy. Ale jakie:

United States 740 Bq/l
WHO 10,000 Bq/l
Canada 7000 Bq/l
European Union 100 Bq/l

Które normy dotyczą Indii?

NPC zapomniało że jakiekolwiek poddanie działaniu promieniowania organizmu ludzkiego jest dla niego szkodliwe, a co dopiero podanie jednorazowo rocznej dawki.


Źródło: RSOE EDIS;http://www.dianuke.org
0 0 votes
Article Rating