Nawet 300 l deszczu może spaść miejscami na południowym wybrzeżu Chin podczas ulew, jakie towarzyszą tajfunowi Rammasun. Żywioł, który przetoczył się już przez Filipiny, osiągnął kategorię supertajfunu i w piątek dotarł do terytorium Chin. W pierwszej kolejności uderzył w wyspiarską prowincję Hajnan, a potem w wybrzeże prowincji Guangdong.

Tajfun Rammasun na Filipinach

Tajfun Rammasun na Filipinach

Po ataku na Filipiny Rammasun przybrał na sile i obecnie osiągnął kategorie supertajfunu. Żywioł, któremu towarzyszy wiatr o prędkości 210 km/h oraz burze z ulewami, przemieszcza się na północny wschód z prędkością 20-25 km/h. Według lokalnych mediów jest najsilniejszym tajfunem, jaki nawiedził Hajnan w ciągu ostatnich 40 lat.

Tajfun Rammasun na Filipinach

Tajfun Rammasun na Filipinach

Możliwe podtopienia i lawiny błotne

Synoptycy oceniają, że najsilniejszy wiatr, o prędkości 210 km/h i więcej, wystąpi w północnej części Hajnanu. Tam, a także na Półwyspie Leizhou, szkody mogą być największe.

Wieczorem w piątek tajfun objął już swoim zasięgiem prowincje Guangdong i Kuangsi. Prognozy przewidują intensywne opady (o natężeniu 100-200, a miejscami nawet 300 l/mkw.), które mogą skutkować podtopieniami i lawinami błotnymi, oraz silny przypływ.

Na uderzenie Rammasuna przygotowują się także mieszkańcy północnego wybrzeża Wietnamu. Spodziewane jest ono w sobotę wczesnym rankiem. Służby z rejonu zatoki Ha Long nakazały powrót do portów 9 tys. łodzi i 229 kutrom rybackim pracującym u wybrzeża. Do czasu ustabilizowania się sytuacji pogodowej zawieszono wszelki atrakcje turystyczne.

 

54 ofiary na Filipinach

Nad zabezpieczeniem swoich obiektów pracują również przedsiębiorcy prowadzący działalność w pobliżu plaż.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni. Przymocowaliśmy nasze parasole, stoły i krzesła w bezpiecznych miejscach, żeby się nie martwić – opowiadał właściciel sklepu Le Van Khanh. W miejscach, które są najmocniej narażone na atak żywiołu, władze już ogłosiły alarmy.

Ze skutkami przejścia Rammasuna walczą mieszkańcy Filipin. Tajfun zabił tam 54 osoby, a trzy są zaginione. Jak poinformował dyrektor filipińskiej Narodowej Agencji ds Katastrof Alexander Pama, zniszczonych zostało 7 tys. budynków, a aż 19 tys. jest uszkodzonych. W ośrodkach ewakuacyjnych schroniło się ponad 530 tys. osób.

 

 

Źródło: Reuters TV, accuweather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating