„Rok 2013 był w skali globalnej 6. najcieplejszym rokiem od czasu podjęcia stosownych pomiarów” – głosi opublikowany w poniedziałek coroczny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) na temat stanu klimatu.

Dokument informuje, że 2013 rok zajął – wraz z rokiem 2007 – szóste miejsce na liście lat o najwyższej średniej temperaturze. To oznacza, że trwa długoterminowy trend globalnego ocieplania się klimatu.

„Trzynaście spośród czternastu najcieplejszych lat od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1850 roku przypada na XXI wiek, a każda z trzech ostatnich dekad była cieplejsza od poprzedniej, co kulminowało w rekordowej pod względem temperatur dekadzie 2001-2010” – wskazuje raport, ogłoszony tradycyjnie w przypadającym 23 marca Światowym Dniu Meteorologii.

Aż o 0,5 st. C więcej

Według tego dokumentu średnia temperatura powierzchni lądów i oceanów w 2013 roku wyniosła 14,5 stopnia Celsjusza – czyli o 0,5 stopnia więcej niż przeciętna dla lat 1961-1990 i o 0,03 stopnia więcej niż przeciętna dla dekady 2001-2010.

W dużej części to rezultat zmiany klimatu

– Naturalnie występujące fenomeny, takie jak wybuchy wulkanów czy też zjawiska El Nino i La Nina, zawsze przyczyniały się do kształtowania naszego klimatu, wywierały wpływ na temperaturę lub też powodowały katastrofy w rodzaju susz i powodzi. Jednak wiele z ekstremalnych wydarzeń roku 2013 wiązało się z tym, czego oczekiwaliśmy jako rezultatu wywołanej przez człowieka zmiany klimatu. Byliśmy świadkami silniejszych opadów, intensywniejszych upałów oraz zwiększenia się szkód z powodu sztormów i zalewania wybrzeży w następstwie podniesienia się poziomu mórz, jak tragicznie zademonstrował to tajfun Haiyan na Filipinach – powiedział sekretarz generalny WMO Michel Jarraud.

Globalne ocieplenie postępuje

– Globalne ocieplenie nie uległo wstrzymaniu. Ocieplanie się naszych oceanów doznało przyspieszenia i to na większych głębokościach. Ponad 90 procent nadmiernej energii uwięzionej przez gazy cieplarniane jest magazynowane w oceanach. Poziomy tych gazów cieplarnianych są rekordowe co oznacza, że nasza atmosfera i oceany będą się przez następne stulecia nadal ocieplać. Prawa fizyki nie podlegają dyskusji – dodał Jarraud.

Mapa pokazuje, na jakim poziomie utrzymywały się temperatury lądu i oceanu w 2013 roku

Legenda:
Record Coldest – wskazuje miejsca, w których odnotowano rekordowe zimno.

Much cooler than Average – wskazuje miejsca, w których było dużo zimniej niż przeciętnie.

Cooler than Average – wskazuje miejsca, w których było zimniej niż przeciętnie.

Near Average – wskazuje miejsca, w których temperatury utrzymywały się blisko średniej.

Warmer than Average – wskazuje miejsca, w których było ponadprzeciętnie ciepło.

Much Warmer than Average – wskazuje miejsca, w których temperatura była dużo wyższa niż wynosi średnia.

 

Record Warmest – wskazuje miejsca, w których odnotowano rekordowe ciepło.

Źródło: PAP, NOAA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating