„Na trasie Don z Moskwy do Noworossijska grasuje banda zabójców” – od miesięcy ostrzegali się nawzajem internauci na rosyjskich forach dla zmotoryzowanych. Mordercy uderzają w nocy: podkładają na drodze naszpikowane gwoździami gałęzie lub ćwieki. Kierowcy, którzy zatrzymają się, by zmienić koło, giną od strzału z pistoletu. Na podmoskiewskim odcinku trasy M4 zginęło co najmniej 20 osób.

Trasa "Don" prowadzi z Moskwy do Noworossijska przez Woroneż i Rostów nad Donem

Trasa „Don” prowadzi z Moskwy do Noworossijska przez Woroneż i Rostów nad Donem

Pierwszymi ofiarami bandy byli małżonkowie, których znaleziono w maju na 84. kilometrze trasy „Don”.  Jechali z Moskwy do krewnych. Koła ich samochodu były przebite, a ofiary zginęły od kul. Po kilku dniach na tej samej trasie zastrzelono mężczyznę, który zmierzał na daczę.

Do mordów dochodzi głównie w nocy, gdy na popularnej trasie jest mało samochodów, w ostatnich tygodniach jednak napady zdarzają się również w ciągu dnia. Śledczy ustalili, że członkowie bandy podkładają na drodze przeszkody, a sami czekają na ofiarę w krzakach, rosnących wzdłuż pobocza. Atakują kierowców samochodów osobowych lub jeepów, nigdy ciężarówek, które często jeżdżą na tej trasie.

Do niedawna policja podejrzewała, że zabójca jest jeden. Z zeznań świadków, którzy przeżyli napad wynika jednak, że napastników jest co najmniej trzech.

Media okrzyknęły zabójców „bandą GTA” – od nazwy popularnej gry komputerowej.

„Mordercy mają na swoim koncie ponad 20 ofiar, ponieważ nie wszystkie ginęły bezpośrednio na trasie – do niektórych zabójstw dochodziło na drogach dojazdowych. Zaledwie kilku osobom udało się uniknąć spotkania z zabójcami dzięki temu, że kontynuowały jazdę na przebitych oponach i wezwały policję” – pisze rosyjski portal gazeta.ru w artykule „Martwy Don”. „Śledztwo toczy się powoli: śledczy nie mają poważnych punktów zaczepienia, a sprawie nie nadano specjalnego statusu” – czytamy.

 

„Wystrzeliły opony. Jechali dalej, dlatego przeżyli”

Według portalu gazeta.ru, powołującego się na źródła w rosyjskich organach ścigania, napadów było więcej, ale kilku ofiarom udało się przeżyć. Ostatnio uratowała się para młodych ludzi, którzy nie zatrzymali się, gdy nagle wystrzeliły dwie opony w ich samochodzie, którym jechali po trasie Don.

„Para wiedziała o zabójstwach na tej trasie. Zadzwonili na policję. W pobliżu był patrol policji, który ruszył z naprzeciwka i zauważył czarny WAZ, który jechał za samochodem pary. Gdy policja podjechała do auta z przebitymi oponami, samochód zniknął” – opisuje portal gazeta.ru.

Organy śledcze nie potwierdzają informacji o śmierci 20 osób – oficjalnie mówi się o 13 ofiarach. Do niedawna jednak rosyjska policja w ogóle nie potwierdzała zabójstw na trasie – ponieważ ludzie ginęli na przestrzeni kilku miesięcy, początkowo nie łączono tych spraw.

 

Komitet Śledczy przejmuje sprawę

We wrześniu sprawę przejął rosyjski Komitet Śledczy, co wskazuje na powagę sytuacji. Dotychczas śledczy nie udzielili dziennikarzom żadnych informacji.

Jak informuje portal, na trasie nie zauważono większej liczby partoli ani wzmocnionych kontroli drogowych. Strach przed zabójcami sprawił, że mieszkańcy okolicznych miejscowości i tzw. streetracerzy (miłośnicy nielegalnie organizowanych wyścigów – red.) utworzyli patrole obywatelskie.

„Przeprowadzili już kilka akcji, w których uczestniczyło ok. 150 osób. Uzbrojeni w broń traumatyczną i białą aktywiści jeździli po strategicznym odcinku – między 45. a 85. km trasy – i straszyli i tak już spiętych kierowców, każąc im pokazywać dokumenty i otwierać bagażniki” – informuje portal.

 

Śledczy ślęczą nad zabójstwami

Jak podkreśla autor tekstu – powołując się na źródło w policji – śledczy, którzy zajmują się sprawą zabójstw na „Donie” nie zostali zwolnieni z pozostałych obowiązków i muszą równolegle zajmować się bieżącymi sprawami. Zabójstwom nie nadano statusu sprawy nadzwyczajnej wagi.

„Przez ten czas brygada operacyjna zaledwie kilka razy wyjeżdżała na miejsce zdarzenia. Odnosimy wrażenie, że władze nie spieszą się ze znalezieniem zabójców” – mówi źródło gazety.

„Niektórzy śledczy przypuszczają, że wśród przestępców jest były policjant. To wyjaśnia fakt, że zabójcy sprytnie unikają spotkań z policją i dobrze posługują się bronią. Pojawiła się nawet wersja, o której już informowały media, że zabójstwa to rytuał przyjęcia do gangu” – informuje gazeta.ru, powołując się na anonimowe źródło.

8 września doszło do kolejnego zabójstwa. Tym razem ofiarą „bandy GTA” padł policjant Oleg Tołmaczow, którego zastrzelono na oczach żony i przyjaciela. Świadkowie opisali zabójców, na podstawie zeznań powstał portret pamięciowy.

Rosja - Na trasie z Moskwy do Noworossijska grasuje banda zabijająca ludzi, jest już 20 ofiar - portret

Policja na podstawie łusek stwierdziła, że policjant został zastrzelony z tej samej broni, co pozostałe ofiary zabójstw na trasie „Don”.

0 0 votes
Article Rating