Rosja  posiada  rejestr  25000  podwodnych lokalizacji  miejsc  w  których zatopiła radioaktywne odpady –  podał na konferencji prasowej Minister Energetyki Rosji 

Oleg Kuzniecow  kierujący specjalnym projektem Ministerstwa Obrony  przygotował listę  miejsc w których pod wodą znajdują się odpady.  Są to między innymi: Morze Bałtyckie, Morze Barentsa,  Morze Białe,  Karskie  Morze, Morze Czarne, dużo zatopiono w Morzu Ochockim i Morzu Japońskim.

Te podwodne składowiska zawierają zatopione atomowe okręty podwodne wraz z amunicją, odpady chemiczne, smary , oleje i inne ( czytaj radioaktywne ) odpady.

Ich stan jest monitorowany od ok 15 lat przez specjalistów z Ministerstwa Obrony Rosji. Według nich istnieje niebezpieczeństwo przerdzewienia pojemników z odpadami i wyciek skażonych substancji. Według Olega Kuźniecowa, radioaktywne skażenie może nastąpić na głębokości ok 500 metrów. Największe zagrożenie może wystąpić z reaktorów łodzi podwodnych zatopionych przy Archipelagu Nowej Ziemi  i radio–izotopowych  części zespołów mocy blisko wyspy Sachalin.

Najważniejszym celem rządu i ludzi zajmujących się tym problemem jest przeprowadzenie czynności eliminujących to zagrożenie – powiedział na zakończenie.

W lutym tego roku gdy prowadzone było dochodzenie w sprawie pojawienia się w atmosferze nad krajami Europy Północnej  (nad Polską także) radioaktywnego jodu I-138  Rosja przyznała się, że po morzu Północnym pływa statek „Lespe” –  magazyn  wypalonego paliwa z  elektrowni jądrowej, które jest bardzo aktywne. W okresie wystąpienia skażenia powietrza, było przeprowadzane cięcie uranowych prętów paliwowych, które jednak według Ministerstwa Obrony Rosji nie były przyczyną skażenia powietrza.  Zastanawiające jest istnienie takich magazynów. Proces likwidacji paliwa jądrowego wymaga by bardzo silnie promieniujące zużyte pręty uranowe przez kilka lat były schładzane w wodzie, następnie są cięte w celu wydobycia pastylek uranowych i składowanie ich w mogilnikach na okres ok 25 000 lat. Zwykle operacja schładzania odbywa się w basenach przy elektrowniach atomowych w wodzie wyizolowanej od środowiska z uwagi na silne skażenie radioaktywne.

 

Źródło: en.rian.ru; Rsoe-Edis
0 0 votes
Article Rating