Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło sukces próby pocisku balistycznego „Buława”. „Wystrzelenie we wszystkich parametrach zostało przeprowadzone z powodzeniem. Bojowe głowice międzykontynentalnej rakiety balistycznej „Buława” zostały dostarczone w przewidziany rejon poligonu „Kura” na Kamczatce w przewidywanym czasie” – poinformował resort obrony na swojej stronie internetowej.

Do wystrzelenia „Buławy” doszło o godzinie 15.55 czasu lokalnego w akwenie Morza Białego. Próbę przeprowadził dowodzony przez kpt. Władimira Szirina atomowy podwodny okręt rakietowy przeznaczenia strategicznego „Jurij Dołgoruki”. Głowica dosięgła celu oddalonego o 6 tys. km na wschód od miejsca wystrzelenia.

Pechowa broń

To była już 15 próba w historii „Buławy”. Ostatnia miała miejsce 29 października 2010. Tylko 7 z 14 poprzednich prób zostało ogłoszonych oficjalnie jako sukces. Ale niektórzy eksperci wojskowi wątpią i w powodzenie tych oficjalnie udanych.

Nowe rakiety, które mają zasięg ponad ośmiu tysięcy kilometrów, mogą przenieść dziesięć głowic termojądrowych, z których każda może uderzyć w oddzielny cel. Odpalenie pocisków może nastąpić z okrętu podwodnego, który przebywa kilkadziesiąt metrów pod wodą.

 

Źródło: tvn24.pl