Irańskie siły obrony przeciwlotniczej są już wyposażone w kupiony od Rosji nowoczesny system rakietowy S-300 – poinformował we wtorek minister obrony Iranu Husejn Dehkan cytowany przez agencję Isna.

Iran S-300

– Informuję nasz naród, że jesteśmy w posiadaniu strategicznego systemu S-300 i że wszedł on już do służby w naszym systemie sił przeciwlotniczych – powiedział minister.

Części systemu pokazano już 17 kwietnia na paradzie wojskowej w Teheranie.

Kontrakt na dostawę systemów S-300 Rosja i Iran zawarły w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Rosja miała dostarczyć Iranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Teheranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

W kwietniu 2015 r. prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostarczania systemów S-300 Iranowi. Decyzja Putina, który podpisał dekret zezwalający na eksport S-300 do Iranu, wywołała krytykę i zaniepokojenie ze strony USA, Izraela i UE.

Trwają irańsko-rosyjskie rozmowy w sprawie dostarczenia wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30.

Dehkan zapowiedział również, że w tym roku wejdzie do produkcji irański system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu Bavar 373 „zdolny do zniszczenia pocisków manewrujących, dronów, samolotów bojowych i pocisków balistycznych”.

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating