Jeden z najambitniejszych prywatnych programów podboju kosmosu otrzymał potężny cios. Pojazd SpaceShipTwo należący do firmy Virgin Galactic Richarda Bransona wybuchł podczas lotu testowego. Jeden z pilotów mógł zginąć.

SpaceShipTwo

Firma Virgin Galactic poinformowała jedynie zdawkowo na Twitterze, że pojazd „doznał poważnej anomalii” podczas lotu testowego i został stracony. Los załogi nie jest znany.

Lokalne media i osoby, które zebrały się na pustyni Mohave oglądać lot, donoszą, że doszło do eksplozji niedługo po uruchomieniu silnika na wysokości kilkunastu kilometrów. SpaceShipTwo miał spaść na ziemię w kawałkach.

Część świadków donosi, że widzieli w powietrzu spadochrony załogi. Inni piszą o ciele pilota w miejscu upadku części wraku. Nie ma oficjalnych informacji na temat losu dwuosobowej załogi.

Rozbił się SpaceShipTwo

Próba nowej wersji silnika

Dzisiejszy lot miał być 55. w historii SpaceShipTwo i czwartym z użyciem silnika rakietowego, który dopiero co został poddany modyfikacjom. Zastosowano między innymi inne paliwo. Dzisiaj nowa wersja silnika miała przejść próbę w locie.

SpaceShipTwo wystartował  około godziny 18 czasu polskiego z cywilnego kosmodromu Mojave Air and Space Port na kalifornijskiej pustyni Mojave. W powietrze wyniósł go samolot-matka WhiteKnightTwo, który nie ucierpiał i wylądował bezpiecznie.

Katastrofa to potężny cios dla firmy Virgin Galactic i budującej na jej zlecenie statek firmy Scaled Composites. SpaceShipTwo miał służyć do turystycznych lotów kosmicznych. Pierwszy zaplanowano na przyszły rok. W obliczu katastrofy cały plan się zawali, a konieczne przy takim przedsięwzięciu zaufanie mocno ucierpi.

Nagranie ostatniego udanego lotu testowego SpaceShipTwo

Rozbił się SpaceShipTwo 2 Rozbił się SpaceShipTwo 3 Rozbił się SpaceShipTwo 4 Rozbił się SpaceShipTwo 5

Źródło: Spaceflight Now, Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating