Udekorowana freskami komnata została zbudowana około dwa tysiące lat temu. Cennego archeologicznego odkrycia dokonali fachowcy mający wymienić rurę z gazem na głębokości 4 metrów przy ulicy La Marmora w Rzymie. Dzielnica Esquilino to rejon, w którym zdaniem badaczy, w czasach Cesarstwa Rzymskiego znajdowała się bogata rezydencja.

Komnata_cesarstwo

Foto: twitter/@huffpostitalia

 

To nie pierwsze znalezisko w tej okolicy, wcześniej odkryto tu wiele ważnych pozostałości z czasów antycznych, wśród nich piękne posągi.

Teraz to zupełnie przypadkowe odkrycie może sprawić, że ponownie rozpoczną się w Esquilino wykopaliska. Archeolodzy powiedzieli włoskiej prasie, że ziemia w okolicy, gdzie znajdowały się Horti Lamiani – bogato udekorowane rzeźbami ogrody konsula Lamii – może kryć jeszcze wiele niespodzianek i mają co do tego pewność.

Media zauważyły też, że wydarzenie to przypomina słynną scenę z filmu Felliniego „Rzym” z 1972 roku, w której podczas wiercenia tunelu odkryto doskonale zachowaną komnatę z freskami i rzeźbami.

Komnata_cesarstwo1

Qubiculum Boscorialle, czyli komnata rodu arystokracji z czasów Cesarstwa Rzymskiego z lat 79 p.n.e. – 200 n.e. Rekonstrukcja archeologiczna. Grafika: galleryhip.com/roman-cubiculum

 

Tagi: komnata, archeologia, odkrycie, skarb, freski, posągi, qubiculum, Rzym, Esquilino
Źródło: newsweek.pl

 

0 0 votes
Article Rating