W okolicach egipskiej nekropolii Sakkara znaleziono 27 drewnianych trumien. Zachowały się w dobrym stanie. Według wstępnych oględzin, od czasu złożenia w ziemi, nie były otwierane.

Jak podały władze Egiptu, archeolodzy odkryli 27 drewnianych sarkofagów pochodzących sprzed 2,5 tysiąca lat. Trumny wydobyto na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze, na terenie której znajduje się również piramida Dżesera – najstarsza w Egipcie.

Jedno z ważniejszych odkryć

Dobrze zachowane sarkofagi są bogato zdobione brązowymi i niebieskimi malunkami oraz pokryte licznymi hieroglifami – poinformowano w komunikacie egipskiego ministerstwa ds. starożytności.

Przedmioty wydobyto z dwóch szybów grobowych.

„Wstępne badania pokazują, że te trumny są całkowicie zamknięte i nie były otwierane od czasu, gdy złożono je w ziemi” – podał resort w wydanym w niedzielę oświadczeniu.

Według cytowanych przez stację BBC ekspertów, jest to jedno z najważniejszych odkryć tego typu w ostatnim czasie.

Znana nekropolia

Położona kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Kairu Sakkara jest rozległym cmentarzem, który funkcjonował przez ponad 3 tysięcy lat. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie Sakkary znajduje się też wybudowana około 2,7 tysiąca lat przed naszą erą piramida Dżesera – najstarsza w Egipcie i jedna z najstarszych na świecie.

Ministerstwo dodało, że planowane są kolejne prace archeologiczne, które mogą zaowocować odkryciem następnych sarkofagów.

By ożywić turystykę

Od kilku lat władze Egiptu regularnie zapowiadają nowe odkrycia archeologiczne, w celu ożywienia turystyki – pisze agencja uzupełniając, że stanowiska archeologiczne są jedną z głównych przewag tego kraju w konkurowaniu z innymi destynacjami turystycznymi.

Jednak udział turystyki w dochodach kraju stopniowo się zmniejsza, najpierw na skutek niestabilności politycznej po rewolucji z 2011 roku, która obaliła wieloletniego prezydenta Hosniego Mubaraka, obecnie ze względu na pandemię COVID-19.

Zamknięte w połowie marca z powodu epidemii egipskie stanowiska archeologiczne zostały na nowo otwarte dla zwiedzających 1 września.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating