Słońce aktualnie zmniejszyło swoją aktywność, 21 stycznia skończył się 4. cykl krótki. 25 stycznia na niedalekim zachodzie wystąpi szczyt bardzo silnej strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

W środę 25 stycznia wystąpi bardzo silna strefa magnetyczna o długości około 30 stopni, z środkiem 69 stopni na zachód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych kilku dniach. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca, czyli 111 stopni na wschód. Plamy, które przejdą przez wschodnią strefę mogą być bardzo aktywne. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność.

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej na Słońcu, na której mamy większość plam; fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę), więc kilka dni po szczycie mogą pojawić się groźne plamy, które na dalekim zachodzie mogą jeszcze zwiększyć swoją aktywność.

 

Magnetogram z ostatnich 7 dni

 

Satelita SDO, długość fali 17.1 nm, 19.3 nm i 30.4 nm – 7 dni

 

Satelita SOHO LASCO C2 i C3 oraz SDO

 

Źródło: LosyZiemi.pl
5 2 votes
Article Rating