W najbliższy piątek, 9 czerwca na wprost Ziemi może powstać dziura koronalna. Pewności co do tego zdarzenia tym razem nie ma, ze względu plamę słoneczną, która znajduje się w pobliżu strefy, gdzie dziura koronalna powinna uformować się. Plama nie otrzymała jeszcze oficjalnego numeru, a znajduje się za plamą 2661. Kolejna dziura koronalna, znacznie większa uformuje się we wtorek, 13 czerwca.

Dziura koronalna to nic innego jak lewitująca magnetycznie plazma, która powstaje na skutek przesuwających się stref magnetycznych. Plamy słoneczne to rozrzedzona fotosfera Słońca, powstają w miejscach, gdzie są silne oddziaływania magnetyczne. Dlatego ze względu pojawienia się plamy słonecznej, dziura koronalna 9 czerwca może nie powstać lub będzie mniejsza, gdyż oddziaływanie silnej strefy magnetycznej osłabi zjawisko lewitacji magnetycznej plazmy.

Jeśli dziura koronalna wystąpi, to między 8-12 czerwca będziemy mieli burzę jonosferyczną, a między 9-14 czerwca wystąpi burza geomagnetyczna. Z kolejnej dziury koronalnej elektrony dotrą do nas między 12, a 16 czerwca.

 

Linie pola magnetycznego

 

Silne oddziaływania magnetyczne

Między 8, a 11 czerwca wystąpi dość silne oddziaływanie magnetyczne, które szczyt osiągnie w nocy z piątku na sobotę.
Mogą pojawić się wtedy trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów.

Oddziaływania te skutkują pojawieniem się drgań magnetycznych w ziemskim polu geomagnetycznym. Jak te drgania oddziałują na ludzi, już Wam opisywałem, zatem obserwujcie otoczenie i zwracajcie uwagę na agresję i „wybuchowość” ludzi.
Poprzednie silne oddziaływanie wystąpiło w nocy z 3 na 4 czerwca. Co się wtedy działo, mogliście przeczytać na LZ.

 

Plama na wprost Ziemi

Wkrótce na wprost Ziemi znajdzie się dość aktywna plama słoneczna o numerze 2661, która zgodnie z przewidywaniami delikatnie uspokoiła się.

Jej aktywność niestety może wkrótce wzrosnąć, ale już wtedy nie powinna zagrażać Ziemi silnym wyrzutem plazmy (CME), co najwyżej rozbłyskami klasy M.
Plama wejdzie w strefę silnych oddziaływań już w piątek, 9 czerwca.

 

Aktywność plamy 2661 – Ostatnie 7 dni

 

Comiesięczna zbiórka

Przypominam o zbiórce, dzięki której serwis może przetrwać. Dotychczas tylko 26 osób przekazało darowiznę, na szczęście średnia jest większa niż 10 zł.
Przekazywanie co miesiąc darowizny zadeklarowało ponad 150 osób. Jeśli jednak nie liczyć 6 osób z największymi darowiznami na czerwiec, uzbieralibyśmy do tego czasu zaledwie 11%, a to skutkowałoby już blokadą serwisu dla całej reszty.

Tu apel do tych, co temat zignorowali. Stracicie dostęp i tak się to zakończy, a jak ta forma zbiórki „nie wypali”, to niestety nie będzie sensu kontynuować tego.
Chciałbym, żeby zbiórki na dany miesiąc kończyły się w połowie danego miesiąca. Pokażcie, że wznowienie działania serwisu było dobrą decyzją.

>>Więcej informacji<<

Źródło: LosyZiemi

 


 

0 0 votes
Article Rating