Jedyna w Słowenii elektrownia jądrowa Krszko wznowiła pracę po automatycznym wyłączeniu się 23 marca ze względów bezpieczeństwa. Przyczyną automatycznego wyłączenia się była przerwa w przesyłaniu prądu.

– Elektrownia została ponownie uruchomiona o godz. 3 rano i jej moc jest stopniowo zwiększana. Wyłączenie siłowni nie miało wpływu ani na ludzi mieszkających w pobliżu, ani na środowisko – powiedziała rzeczniczka siłowni Ida Novak.

Automatyczne wyłączenie się słoweńskiej elektrowni nastąpiło po nieoczekiwanej przerwie w przesyłaniu energii elektrycznej linią prowadzącą do stolicy Chorwacji – Zagrzebia. W ubiegłym tygodniu wznowienie pracy siłowni nie powiodło się z powodu problemów w układzie smarowania, które teraz już rozwiązano.

Elektrownia atomowa Krszko produkuje rocznie ok. 5 mld kWh energii elektrycznej. Jest wspólną własnością Słowenii i sąsiedniej Chorwacji. Została zbudowana przez amerykańską korporację Westinghouse Electric Corporation. Zaczęła działać w 1983 roku, ma zostać zamknięta w roku 2023, lecz słoweński rząd, jak pisze Reuters, może się zdecydować na przedłużenie jej pracy o lat 20. Tymczasem obrońcy środowiska domagają się, by siłownię zamknięto wcześniej.

 

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1697536,0,2,elektrownia-wraca-do-pracy,wiadomosc.html

0 0 votes
Article Rating