SpaceX planuje wysłać pierwszego turystę w podróż dookoła Księżyca. Firma należąca do miliardera Elona Muska poinformowała, że ujawni tożsamość tej osoby w poniedziałek 17 września.

„SpaceX podpisała umowę z pierwszym prywatnym pasażerem na podróż wokół Księżyca na pokładzie naszego pojazdu BFR. To ważny krok w kierunku umożliwienia dostępu (do tego typu turystyki – red.) zwykłym ludziom, którzy marzą o podróży w kosmos” – ogłosiła firma w czwartek na Twitterze.

Jak dodała w kolejnym poście, do tej pory na Księżycu były zaledwie 24 osoby, po raz ostatni w 1972 roku (misja Apollo 17 – red.).

Musk zapytany na Twitterze, czy to on poleci w kosmos, zamieścił w odpowiedzi jedynie emotikon z flagą Japonii.

 

Potężna rakieta

BFR, czyli Big Falcon Rocket, to dopiero projektowana przez SpaceX potężna rakieta, która wyniesie w kosmos statek. Będzie zasilana 31 silnikami Raptor i będzie mogła transportować ładunki o masie nawet do 150 ton. Musk mówił w marcu, ze jej pierwsze testy planowane są na 2019 rok. Miesiąc później Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna firmy powiedziała, że BFR wystartuje „w ciągu dekady”. 

 

BFR ma być większą następczynią Falcon Heavy, najcięższą z będących obecnie w użytku rakiet nośnych, która w lutym bieżącego roku pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie.

Na pokładzie rakiety poleciał czerwony sportowy samochód elektryczny firmy Tesla, której Musk jest założycielem i dyrektorem. Za kierownicą pojazdu siedział ubrany w skafander kosmiczny manekin.

W przypadku Muska podbój kosmosu nie ogranicza się tylko do turystycznych podróży wokół Księżyca. Marzeniem miliardera jest organizacja prywatnej wyprawy na Marsa, a następnie zbudowanie na Czerwonej Planecie miasta.

 

Marzenie wielu

W kosmiczną turystykę inwestują też inni znani miliarderzy. Jeff Bezos, właściciel Amazona i najbogatszy człowiek świata, założył w 2000 roku spółkę Blue Origin, zajmującą się produkcją rakiet i mającą oferować cywilne loty w kosmos.

Według informacji Reutersa loty testowe mają rozpocząć się wkrótce, a sprzedaż biletów ma ruszyć w przyszłym roku. Osoby, które zdecydują się na wykupienie lotu będą mogły m.in. doświadczyć uczucia nieważkości i zobaczyć krzywiznę planety. Bilety na taką podróż kosztowałyby od 200 do 300 tysięcy dolarów.

Kosmiczna turystyka jest również wielkim marzeniem Richarda Bransona, znanego z wizjonerskich pomysłów i ekscentrycznego sposobu bycia. Do tej pory bilet na lot w kosmos z Virgin Galactic zarezerwowało około 700 osób, w tym Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Katy Perry, którzy musieli za niego zapłacić 250 tysięcy dolarów. Branson zapowiedział w maju w wywiadzie dla BBC, że podczas dziewiczego loty sam znajdzie się na pokładzie.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating