​Co najmniej 15 osób zginęło w pożarze w domu opieki dla osób starszych w Charkowie. Kilkanaście innych osób zostało poszkodowanych. Ukraiński rząd zwołał w tej sprawie pilne posiedzenie, z kolei media podają, że instytucja prawdopodobnie działała nielegalnie.

Do pożaru doszło po godz. 14 czasu polskiego. Spłonęło około 100 metrów kwadratowych budynku. Ratownicy znaleźli ciała 15 osób. 11 innych jest też poszkodowanych.

Jak poinformowała prokurator generalna Iryna Wenediktowa, prawdopodobnie przyczyną pożaru było nieostrożne posługiwanie się grzejnikami elektrycznymi. Wszczęto śledztwo w sprawie naruszenia przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w momencie wybuchu pożaru w budynku były 33 osoby starsze. Wszyscy modlimy się, by nie było więcej ofiar – dodał.

Zełenski zlecił także powołanie specjalnej komisji, która zajmie się przyczynami tragedii. Pilne posiedzenie rządu zwołał w tej sprawie premier Denys Szmyhal.

Dyrektor regionalnego departamentu opieki socjalnej Jurij Szparaga w rozmowie z ukraińskim nadawcą Suspilne powiedział, że ośrodek nie był zarejestrowany jako dom opieki.

Nie ma takiej instytucji zarejestrowanej pod tym adresem, w żadnym rejestrze regionu charkowskiego. Nie wiemy, co to jest. Nie ma takiej instytucji: ani prywatnej, ani państwowej, ani gminnej – powiedział. Nie wiemy, kto zebrał tych ludzi w jednym miejscu i w jakim celu – podkreślił.

Zastępca burmistrza Charkowa Andrij Rudenko powiedział, że trwa ustalanie tożsamości zmarłych.

 

Podwójny zamach samobójczy w Iraku, zginęły co najmniej 32 osoby, 110 rannych

Liczba ofiar śmiertelnych podwójnego samobójczego zamachu bombowego na zatłoczonym targu w stolicy Iraku Bagdadzie wzrosła do 32. 110 osób zostało rannych. Irackie MSW poinformowało, że pierwszy zamachowiec uruchomił swój pas szahida na targu odzieży używanej na placu Tajaran. Gdy tłum ludzi zebrał się, by pomóc poszkodowanym, drugi zamachowiec samobójca zdetonował swoje materiały wybuchowe.

Minister zdrowia Hassan al-Tamimi poinformował, że w czwartkowych (21 stycznia) zamachach zginęły 32 osoby, a rannych zostało 110, część z nich jest w ciężkim stanie.

Lekarze wyrazili obawy, że w 10-milionowej metropolii, w której cały personel medyczny został postawiony w stan pełnej gotowości, liczba ofiar będzie nadal rosła.

Na placu, na ruchliwym skrzyżowaniu Bagdadu, widać było kałuże krwi, a także strzępy ubrań – zauważył fotograf AFP.

Ostatni taki zamach miał miejsce w 2018 roku

Były to pierwsze od trzech lat samobójcze zamachy bombowe wymierzone w tętniącą życiem dzielnicę handlową Bagdadu – zwraca uwagę agencja AP.

Samobójczy zamach bombowy miał miejsce w tym samym rejonie w 2018 roku, krótko po tym, jak ówczesny premier Hajdar al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad dżihadystyczną organizacją zbrojną Państwo Islamskie (IS). Zginęło wtedy 31 osób.

Do zamachów doszło, gdy w kraju panuje napięcie polityczne związane z planowanymi przedterminowymi wyborami i poważny kryzys gospodarczy.

Rząd obiecał przeprowadzenie przedterminowych wyborów do nowego parlamentu w czerwcu. Ale władze zaproponowały teraz odłożyć je do października, aby dać Komisji Wyborczej więcej czasu na ich zorganizowanie.

Wielu polityków wątpi w przeprowadzenie przedterminowych wyborów – zarówno w czerwcu, jak i w październiku – ponieważ głównym warunkiem jest samorozwiązanie obecnego parlamentu.

Jednak tylko jego deputowani mogą zagłosować nad własnym rozwiązaniem, lecz żaden z nich się do tego nie kwapi.

Atak miał miejsce, gdy USA zredukowały liczbę swoich żołnierzy w Iraku do 2500, który to poziom „odzwierciedla zwiększone zdolności armii irackiej” – jak powiedział szef Pentagonu Christopher Miller. Stany Zjednoczone i siły koalicyjne pozostają w Iraku, aby zapewnić trwałą klęskę ISIS – dodał.

USA stoją na czele międzynarodowej koalicji rozmieszczonej w Iraku od 2014 roku w celu zwalczania ISIS.

Prawie wszystkie kontyngenty wojsk z innych państw opuściły Irak na początku pandemii koronawirusa w 2020 roku.

Na razie nikt nie przyznał się do podwójnego zamachu, lecz był on podobny do tych, jakie IS przeprowadzało w przeszłości.

Ale od czasu wyparcia przez siły irackie i koalicję pod wodzą USA w 2017 r. IS rzadko było w stanie docierać tak mocno w głąb stolicy.

 

W Mendon w USA spadł wojskowy śmigłowiec, zginęło trzech żołnierzy Gwardii Narodowej

Trzech żołnierzy Gwardii Narodowej USA zginęło w katastrofie śmigłowca ewakuacji medycznej UH-60 Black Hawk w mieście Mendon w stanie Nowy Jork. Do wypadku doszło podczas rutynowych ćwiczeń. Flagi na budynkach stanowych Nowego Jorku zostały opuszczone do połowy masztu.

Do wypadku doszło w środę 20 stycznia, na razie nie są znane jego przyczyny, w sprawie toczy się śledztwo. Z katastrofy nikt nie ocalał.

Maszyna należała do jednostki stacjonującej w Rochester na północnym zachodzie stanu Nowy Jork.

Przekazuję modlitwy i kondolencje wszystkich mieszkańców stanu Nowy Jork rodzinom, bliskim i towarzyszom broni tych bohaterów – napisał w oświadczeniu gubernator stanu Andrew Cuomo.

Podkreślił, że gwardziści dobrowolnie służą krajowi i chronią jego obywateli, pełniąc służbę zarówno w USA, jak i poza ich granicami.

Na znak żałoby flagi na budynkach stanowych Nowego Jorku są w czwartek opuszczono do połowy masztu.

Lokalna policja przekazała, że świadek zdarzenia, który poinformował służby ratunkowe, mówił o tym, że maszyna leciała bardzo nisko, a jej silnik „charczał”.

Szczyty średniej siły oddziaływań magnetycznych wystąpią 11-13 stycznia, od 14 oddziaływania będą narastać osiągając szczyty 17 i 21 stycznia

 

Źródło: PAP
2 4 votes
Article Rating