To upiorne zdjęcie może wywoływać gęsią skórkę. Jeden z pracowników Departamentu Ochrony Przyrody w amerykańskim stanie Missouri uchwycił ogromną pajęczynę.

Wielka, okrągła pajęcza sieć znajdowała się pomiędzy dwoma drzewami na szlaku w pobliżu miasta Springfield. Sieć zbudował pająk z rodzaju Neosconanależący do rodziny krzyżakowatych (Araneidae).

Francis Skalicky, autor zdjęcia i pracownik departamentu Ochrony Przyrody w Missouri, udostępnił je na profilu facebookowym organizacji. Pod fotografią pojawiło się wiele komentarzy. „Przeraziłbym się, widząc to i wiedząc, że w pobliżu czyha pająk wielkości mojej dłoni” – napisał jeden z internautów.

Pająk rodzaju Neoscona

Regulują ilość owadów

Gatunki pająków z rodzaju Neoscona licznie występują w Ameryce Północnej. Charakteryzują się lekko trójkątnym odwłokiem, na którym znajduje się wzór przypominający odwrócony świerk. Po każdej stronie tej środkowej linii odwłoku znajdują się czarne, brązowe i zielonkawo-brązowe plamki. W stanie Missouri występuje kilka gatunków z rodzaju Neoscona.

Krzyżakowate budują jednopłaszczyznowe sieci łowne (tak zwane pajęczyny). Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne.

Rolą pająków w środowisku jest regulacja ilości owadów. Ich odwłok pokryty jest cienkim oskórkiem. Pajęczyna służy do polowania, transportu i budowy kokonów.

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating