Mieszkańcy Sri Lanki zmagają się ze skutkami intensywnych, monsunowych opadów deszczu. Lokalne władze odnotowały osunięcia ziemi i lawiny błotne na południu i w centrum kraju. Według najnowszych danych nie żyje około stu osób, a 300 jest zaginionych. Liczba ofiar może się zwiększać.

Sri Lanka - Monsunowe opady deszczu na południu i w centrum kraju 2

W ostatnich tygodniach przez Sri Lankę (Azja Południowa) przeszły intensywne, monsunowe opady deszczu. Przyczyniły się one do osunięć ziemi, które odnotowano w środę 29 października w południowo-centralnej części wyspy. Osuwisko zniszczyło ponad 140 domów w miejscowości Badulla (stolica prowincji Uva).

W środę rano (czasu lokalnego) w pobliżu miasta Haldummulla, przeszła również lawina błotna.  Doszczętnie zniszczyła plantację herbaty. Żywioł uszkodził również świątynię i placówkę medyczną.

Sri Lanka - Monsunowe opady deszczu na południu i w centrum kraju 3

Około 100 osób nie żyje, 300 jest zaginionych

Lokalne władze, potwierdziły śmierć prawie 100 osób, które zginęły w wyniku osunięć ziemi i lawin błotnych. Ponad 300 mieszkańców wciąż jest zaginionych.

Jeszcze przed osunięciem ziemi, wydano ostrzeżenia o możliwym niebezpieczeństwie. Jednak część mieszkańców nie posłuchała zaleceń i nie opuściła swoich domów.

– To przykra sytuacja. Wiele dzieci zostało sierotami – powiedział członek parlamentu Sri Lanki  Udith Lokubandara.

Sri Lanka - Monsunowe opady deszczu na południu i w centrum kraju 1

Pomoc wojska

W akcjach ratowniczych i poszukiwawczych prócz straży, policji i pracowników medycznych, uczestniczy również 500 wojskowych.

Lokalni meteorolodzy nie wykluczają kolejnych osunięć ziemi i lawin błotnych.

Rescue teams from the Sri Lankan military engage in rescue operation work at the site of a landslide at the Koslanda tea plantation in Badulla

Źródło: BBC, ReutersTV, ENEX, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating