Pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu wybrzeży Indonezji doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Wstępnie informowano o wstrząsach o sile 8,7 w skali Richtera, które uruchomiły system ostrzeżeń przed tsunami. Jak podaje Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami, tak silne trzęsienie ma potencjał do wywołania „fal mogących spowodować znaczne zniszczenia na dużym obszarze”. Tsunami może uderzyć w brzeg Indonezji około godziny 11.30 czasu polskiego.

Do wstrząsu doszło około godziny 10.30 czasu polskiego około 500 kilometrów od wybrzeży indonezyjskiego stanu Aceh. Jak podaje agencja Reutera, wstrząsy były odczuwalne nawet w Singapurze, Indiach i Tajlandii. Według pierwszych danych miało siłę 8,9 w skali Richtera, co kilkanaście minut później zrewidowano do 8,7 stopnia. Indonezyjskie służby geofizyczne nie zanotowały zmiany poziomu morza.

Ostrzeżenie przed falą tsunami wywołało oznaki paniki w Aceh. Jak podaje agencja Reutera, ludzie uciekają w głąb lądu i na wyżej położony teren. Indonezyjskie władze podają, że nie mają jeszcze informacji o ewentualnych zniszczeniach wywołanych wstrząsami, ale do prowincji Aceh wysłane zostały już dodatkowe jednostki ratownicze.

To właśnie w stan Aceh w 2004 roku uderzyło potężne tsunami, które kosztowało życie około 250 tysięcy osób. Wówczas fala została wywołana przez trzęsienie w podobnym miejscu, ale silniejsze – 9.1-9.3 w skali Richtera.

Dzisiejsze trzęsienie wywołało alarm dla okolicznych wybrzeży. Według symulacji, tsunami może uderzyć w najbliższy epicentrum brzeg około godziny 11.30 czasu polskiego. Nie jest jeszcze pewne, czy fala została na pewno wywołana. Indyjskie Centrum Ostrzeżeń przed Tusnami wydało ostrzeżenie o możliwości uderzenia we wschodnie wybrzeże kraju fali wysokiej na sześć metrów.


[wp_geo_map]

 

Źródło: USGS, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating