Supertajfun Hagibis ma w weekend dotrzeć do wybrzeża Japonii. Naukowców niepokoi prędkość, z jaką rośnie w siłę. Obecnie porywy wiatru rozpędzają się do nawet 315 kilometrów na godzinę.

Hagibis został depresją tropikalną 4 października. Dzień później szybko przeistoczył się w burzę tropikalną. To wtedy nadano mu imię Hagbis. Sprzyjające warunki sprawiły, że 7 października w ciągu zaledwie kilku godzin stał się supertajfunem. Wtedy odpowiadał siłą huraganowi piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Wiatr wiał w nim ze średnią prędkością 260 kilometrów na godzinę. Tego samego dnia żywioł przeszedł nad Marianami. 8 października nieco osłabł – był odpowiednikiem huraganowej „czwórki”. Nie trwało to jednak długo, bo kilka godzin później ponownie przybrał na sile, stał się „piątką” i jest nią do tej pory.

Czytelnicy Strefy VIP mogą porównać „ewolucję” tego tajfunu z wykresem oddziaływań magnetycznych, a zobaczycie, jak pięknie to pasuje.
Czytelnicy, którzy nie mają dostępu do Strefy VIP niech zwrócą uwagę na energię drgań w cyklu, którą dwa dni temu opisywałem oraz z oddziaływaniami magnetycznymi 4-7 października. Ważne są również aktualne oddziaływania magnetyczne, a dziś wystąpi szczyt.
W sobotę, 12 października, gdy Tajfun będzie w okolicach Tokio wystąpi kolejne oddziaływanie magnetyczne, co może spowodować wzrost prędkości wiatru.

W czwartkowy poranek Hagibis znajdował się w odległości około 195 kilometrów na południowy zachód od wyspy Iwo Jima. Wiatr wieje w nim ze średnią prędkością około 260 km/h, a porywy osiągają nawet 315 km/h.

W weekend dotrze do Japonii

Według prognoz synoptyków żywioł znajdzie się w pobliżu Japonii w najbliższy weekend. Wtedy powinien być już słabszy – wiatr będzie w nim wiał ze średnią prędkością 185 km/h, co klasyfikuje go jako huraganową „trójkę”.

Kierunek: Japonia

Hagibis określa się mianem supertajfunu, czyli takiego tajfunu, w którym średnia prędkość wiatru wynosi co najmniej 190 kilometrów na godzinę. Występują na zachodnim Pacyfiku.

Uderzeniem Hagibis najbardziej zagrożone są obszary od wschodniego Shikoku do środkowego i wschodniego Honsiu. Synoptycy prognozują, że Tokio może doświadczyć intensywnych burz z deszczem. Mają rozpocząć się w piątek wieczorem, a od sobotniego popołudnia do sobotniej nocy dołączy do nich silny wiatr i staną się jeszcze bardziej intensywne.

Przewiduje się, ze całkowita suma opadów w Tokio może wynieść 150-300 litrów wody na metr kwadratowy. Na wyspie Guam, na której wcześniej znalazł się Hagibis, wielkość opadu wyniosła 75-150 l/mkw.

Jest niebezpieczny

Niepokój wzbudza również duży rozmiar tajfunu, który sugeruje, że ucierpią nie tylko obszary, które bezpośrednio „zaatakuje” Hagibis, ale również rejony, które tylko „zahaczy”.

Podczas konferencji, która odbyła się w środę, Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem i wysokimi falami.

Dyrektor wschodnio-japońskiej kolei, Yuji Fukasawa stwierdził we wtorek, że możliwe jest zawieszenie ruchu kolejowego, jeśli przewidywana śnieżka huraganu nie ulegnie zmianie.

Część wybrzeża, w którą może uderzyć Hagibis, cały czas nie otrząsnęła się jeszcze po tajfunie Faxai, który nawiedził kraj we wrześniu.

Wzrost siły w ciągu doby.

Niezwykła intensywność

Tym, co szczególnie zainteresowało naukowców na całym świecie, jest niezwykle szybka intensyfikacja siły żywiołu. –  Z tropikalnej burzy zmienił się w gwałtowny tajfun w ciągu kilku godzin. Było to historyczne zwiększenie intensywności w tak krótkim czasie – powiedział meteorolog Robert Speta, który na co dzień pracuje dla amerykańskiej marynarki wojennej na Florydzie.

Kazuhisa Tsuboki, ekspert od tajfunów i profesor w Instytucie Badań Środowiskowo-Ziemskich na Uniwersytecie w Nagoi, zgodził się, że intensywność burzy – jak również jej rozmiar – wyróżniają ją.

Za główną przyczynę zwiększenia siły tajfunu uważa wysoką temperaturę powierzchni oceanu rzędu 30 stopni Celsjusza. – Zwiększona intensywność tajfunu jest związana ze wzrostem temperatury powierzchni oceanu w ciągu ostatnich 100 lat – powiedział.

Tsuboki uważa również, że ​​wraz z postępem zmian klimatu Japonia prawdopodobnie doświadczy więcej tajfunów, które będą równie intensywne co Hagibis.

 

Aktualna pozycja tajfunu:

W miarę silne, ale krótkie oddziaływanie magnetyczne wystąpi od 9-11 października, szczyt w czwartek, 10 października

Źródło: japantimes.co.jp, accuweather, japan meteorological agency
0 0 votes
Article Rating