W Szwecji świątecznym prezentem roku 2019 jest pudełko z przegródkami służące do odłożenia przez członków rodziny smartfonów, które zazwyczaj są trzymane w dłoniach i odwracają uwagę od rozmowy – ogłosił szwedzki Instytut Badania Handlu.

Pudełko na smartfony, w różnych wariantach, można nabyć w szwedzkich sklepach albo wykonać samemu w domu – z niepotrzebnego kartonu.

“Szwedzi coraz częściej zastanawiają się nad wpływem telefonów komórkowych na życie społeczne. Na przykład istnieją już aplikacje służące kontrolowaniu czasu użytkowania smartfonów. Uważamy, że dobrym pomysłem jest po prostu pudełko, do którego można odłożyć telefon, aby poczytać książkę, zasnąć lub porozmawiać w gronie rodziny” – tłumaczy wybór prezentu roku, szef instytutu Jonas Arnberg.

Jedną z propozycji pudełka jest ekologiczny drewniany pojemnik na komórki z przegródkami, które mieszczą smartfony wszystkich uczestników spotkania. Dzięki temu ludzie rozmawiają albo zajmują się wspólnie czymś innym – niż patrzeniem w swoje telefony.

Propozycja takiego podarunku pod choinkę wzbudza jednak w Szwecji kontrowersje. Zaprotestowały sieci handlowe, które wykazały, że pudełko na smartfony nie jest towarem poszukiwanym przez ich klientów. Jeden ze sklepów z elektroniką ogłosił, że popularnym wyborem są w tym roku raczej bezprzewodowe słuchawki do telefonów. Inny sprzedawca stos niepotrzebnych opakowań dla żartu nazwał “Prezent Roku”.

Co roku Instytut wybiera świąteczny produkt który spełnia co najmniej jedno kryterium: pojawia się w danym roku, jest znakiem czasów lub dobrze się sprzedaje. W tym przypadku spełnione są dwa kryteria: dwa pierwsze, bo pudełko wcale nie jest specjalnie rozchwytywane.

Z kolei badanie firmy Pricerunner pokazało, że trend wskazany przez instytut może być dominujący. W 2019 roku Szwedzi najczęściej chcieliby znaleźć pod choinką książkę. “To może także wskazywać, że ludzie chcą w święta odpocząć od świata cyfrowego i mediów społecznościowych” – stwierdza szef Pricerunner Nicklas Storakers.

W wielu szwedzkich księgarniach w czołówce sprzedanych książek znajdują się powieści polskiej noblistki Olgi Tokarczuk.

W 1994 roku Instytut Badania Handlu wskazał jako prezent roku telefon komórkowy, który służył wówczas tylko do rozmowy oraz wysyłania sms. W 1999 roku popularnym podarunkiem w pod choinkę była w Szwecji książka, a w 2010 roku tablet.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating