W poniedziałek, 29 października, o 6:54 UTC wystąpił silny wstrząs sejsmiczny zaledwie 190 km od Patagonii, czyli maksymalnie na południe wysuniętej ziemi Ameryki Południowej.
Wstrząsy miały siłę 6.3 w skali Richtera, a wystąpiły w miejscu subdukcji płyt tektonicznych zaledwie godzinę przed wyliczonym szczytem oddziaływań magnetycznych.
Ogólnie mówiąc, w poniedziałek wzrosła aktywność sejsmiczna na całej Ziemi, dość niepokojące wstrząsy pojawiają się w Grecji.
Aktualizacja: Nowa Zelandia
30 października o 2:16 UTC w Nowej Zelandii na Wyspie Północnej wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 6.1 w skali Richtera na głębokości 227 km.
Trzęsienie ziemi, odczuwalne na niemal całej nowozelandzkiej Wyspie Północnej, miało co prawda magnitudę 6,1, ale dużą głębokość, więc nie spowodowało poważnych zniszczeń, nie ma też doniesień o poszkodowanych ludziach. Doprowadziło natomiast do przerwania, na około pół godziny, obrad parlamentu Nowej Zelandii. Na nagraniu widać, że deputowani reagują ze spokojem na apel o stosowanie się do procedur, udanie się do swoich biur i upewnienie się, że ich pracownicy są bezpieczni.
Dzisiaj tj. 30 października br. na Morzu Jońskim wystąpiło już do tej pory 13 trzęsień o magnitudzie od 4,6 do 5,6. Trzęsienia ziemi w tym samym regionie występowały już wczoraj i trwają nadal. Najmocniejsze wstrząsy miały skalę 5,6.
Widać, że ten szczyt wystąpił z trzęsieniami ziemi zgodnie z wyliczeniami @wibi,ego.
https://www.emsc-csem.org/#2
W tej chwili ponownie zanotowano trzęsienie ziemi i tym razem o magnitudzie 5,7 na tej samej głębokości ok. 10 km co i poprzednie.