Uratowano czterech z 12 członków załogi frachtowca, który zatonął we wtorek podczas sztormu na Morzu Czarnym w pobliżu Stambułu. Tureckie służby ratownicze odnalazły też jedno ciało. Zła pogoda jest także powodem kłopotów innego statku w tym rejonie.

Wciąż zaginionych jest siedmiu członków załogi, w której skład wchodziło 11 Ukraińców i Rosjanin.
Pływający pod banderą karaibskiego państwa Saint Kitts i Nevis statek Volgo Balt 199 zatonął w odległości ok. 9 mil morskich od tureckiego portu Sile, na północny wschód od Stambułu. Frachtowiec transportował węgiel z Rosji do portu Antalya.

 

Nadał sygnał i zniknął

Według agencji Anatolia statek o długości 110 metrów wysyłał sygnały SOS, a następnie zniknął z radarów. Trwa akcja ratunkowa. Poszukiwania prowadzone są z użyciem śmigłowca i łodzi ratunkowej.

Akcja ratunkowa

Podczas akcji doszło do tragicznego wypadku. Łódź z ratownikami rozbiła się o skały. Dwóch ratowników zginęło, trzej pozostali wciąż są poszukiwani.

Dotychczas uratowano czterech członków załogi Volgo Balt  i odnaleziono ciało piątego marynarza – poinformował gubernator Stambułu Huseyin Avni Mutlu oraz służby ratownicze.

Kolejne problemy

Z powodu sztormu kłopoty ma także frachtowiec BBC Adriatic, pływający pod banderą Antigui i Barbudy. Jego kłopoty możemy zobaczyć na filmie. Widać, jak pozbawiona napędu jednostka jest demolowana przez sztormową falę. Statek z 14 członkami załogi na pokładzie dryfuje u wybrzeży Kilyos, na północny zachód od Stambułu. Grozi mu zatonięcie – podała telewizja NTV.

 

Wstrzymana komunikacja

We wtorek z powodu złej pogody wstrzymano kursowanie niektórych tramwajów wodnych w cieśninie Bosfor, łączącej morze Marmara z Morzem Czarnym.

Źródło: PAP, ENEX, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating