Europa ma drugą krzywą wieżę. Legendarny londyński Big Ben się przechyla i już teraz turyści mogą to zobaczyć „gołym okiem”, bo szczyt wieży odstaje 45 cm od pionu.

Słynna wieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego, w którym swoją siedzibę ma brytyjski parlament, zdaniem inżynierów przechyla się od kilkunastu lat i po ostatnich pytaniach dość często stawianych przez turystów i samych londyńczyków, którzy sprawę zgłosili, postanowiono rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące popularnego zabytku.

Nie będzie jak w Pizie

Specjaliści stwierdzili, że cały pałac, a zatem i wieża wsiąkają w ziemię. Odchylenie jest na tyle duże, że spowodowało pęknięcia w niektórych częściach budynku, m.in. w ministerialnych pomieszczeniach. Z drugiej strony jednak władze uspokajają, że Big Ben nie będzie wyglądał wkrótce jak krzywa wieża w Pizie, bo przechylenie nie jest wielkie. Władze Londynu zdecydowały już jakiś czas temu, że nie podejmą żadnych prób „walki” z przechylającym się symbolem miasta. Obecnie wieża „kładzie się” w kierunku północno-zachodnim z prędkością ok. 0,26 st. rocznie, czyli – jak twierdzą specjaliści – powoli. Wygląda więc na to, że czas najsłynniejszego zegara świata jeszcze nie upłynął.

 

Źródło: tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating