Klimat w północno-zachodniej Europy i Bałkanów staje się sprzyjający do rozwoju komara, azjatyckiego tygrysa i rozprzestrzeniania choroby gatunków inwazyjnych. Ostrzeżenie pochodzi od naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu, w północno-zachodniej Anglii, którzy mówią, że w obu regionach wystąpiły stopniowo łagodniejsze zimy i cieplejsze lata. Te umiarkowane warunki sprzyjają rozwojowi komara, który zadomowił się już w Albanii w 1979 roku i obecnie jest zauważalny w ponad 15 krajach Europy.

„Przez ostatnie dwie dekady warunki klimatyczne stały się bardziej sprzyjające do rozprzestrzenienia się tego komara w centralnej i północno-zachodniej Europie, Beneluksie, zachodnich Niemiec  i na Bałkanach”.

Susza w południowej Hiszpanii stała się mniej przyjazna do rozwoju tego owada. Komar azjatycki (Aedes albopictus), pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych obszarów Azji Południowo-Wschodniej, może przekazać wirusy, które powodują gorączki zachodniego Nilu, żółtą febrę, denga, St Louis,  japońskie zapalenie mózgu i inne choroby, które w latach 2005-2006 wywołały epidemię Chikungunya.

Źródło: News Channel – Azja
0 0 votes
Article Rating