Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Najnowsze informacje przekazane przez protestujących na Majdanie mówią o prawie 100 ofiarach walk, które od rana toczą się w Kijowie. Zagraniczne agencje piszą z kolei o ponad 20 zabitych. Ukraińcy – jak donosi nasz wysłannik – mówią już wprost – trwa wojna domowa. Wiadomo, że używana jest ostra amunicja. Wydarzenia na Ukrainie relacjonujemy dla Was minuta po minucie.

17:46 Według agencji AFP ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski  – Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier i Radosław Sikorski – pozostaną w Kijowie do piątku, by prowadzić negocjacje. AFP powołuje się na niemieckie źródła.

Ofiary zamieszek w Kijowie /SERGEY DOLZHENKO /PAP/EPA

17:40 Wśród ofiar śmiertelnych na Majdanie w Kijowie jest 22-letni dziennikarz, student geografii Ihor Kostenko – poinformował zatrudniający go ukraiński portal Sportanalytic.com.

17:30 Stany Zjednoczone będą współpracowały z europejskimi sojusznikami w celu pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy doprowadzili do aktów przemocy na Ukrainie. Takie oświadczenie wydał przed chwilą Biały Dom.

17:20 Uwaga:  – sceny są drastyczne.

17:15 Arsenij Jaceniuk: Rząd popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości

17:07 PZU Ukraina zamyka biura na Szota Rustaweli oraz na Padole w Kijowie – poinformował na Twitterze rzecznik PZU Michał Witkowski. Wyjaśnił, że decyzja zapadła ze względów bezpieczeństwa.
16:59 Ukraińcy blokują przejazd pociągu z wojskiem. Żołnierze mają pomóc w pacyfikacji protestów na Majdanie.

16:52 Wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszulinski otworzył posiedzenie Rady Najwyższej. Natychmiast po otwarciu ogłosił godzinną przerwę, by na posiedzenie mogli dojechać wszyscy chętni – pisze agencja Interfax-Ukraina. Według najnowszych danych w parlamencie jest kworum – 227 deputowanych.

16:50

Ofiary zamieszek w Kijowie /SERGEY DOLZHENKO /PAP/EPA

16:33 Manifestanci na Twitterze: Prawie 100 zabitych – większość ma rany postrzałowe.

16:26 BBC:Demonstranci ustawiają nowe barykady.

16:20 Agencja Interfax-Ukraina pisze, że szefowie dyplomacji Polski, Francji i Niemiec – Radosław Sikorski, Laurent Fabius, Frank-Walter Steinmeier wyszli z administracji prezydenta Wiktora Janukowycza z niezadowolonymi minami. Według rzecznika polskiego MSZ Marcin Wojciechowskiego ministrowie udali się do przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Kijowie.

16:19 „Sankcje dzisiaj!” – skandują manifestanci przed budynkiem Rady Unii, gdzie obradują ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej. W manifestacji bierze udział kilkadziesiąt osób.

Manifestacja w przed budynkiem Rady Unii /Katarzyna szymańska- Borginion /RMF FM

16:17 Antyrządowi demonstranci w Kijowie przetrzymują 67 milicjantów jako zakładników – poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, potwierdzając wcześniejsze doniesienia lokalnych mediów.

16:00 Kanclerz Angela Merkel powiedziała prezydentowi Janukowyczowi, że „wszystkie strony muszą bezzwłocznie zrezygnować ze stosowania przemocy i wdrożyć w życie uzgodniony rozejm” – poinformował jej rzecznik Steffen Seibert. Informację o rozmowie zamieszczono na stronie internetowej rządu w Berlinie.

15:59 Interfax-Ukraina: zakończyło się spotkanie Janukowycza z trzema ministrami UE.

 

15:50 System bankowy funkcjonuje normalnie – informuje Narodowy Bank Ukrainy.

15:40 Pojawiła się nuta optymizmu – powiedział korespondentce RMF FM w Brukseli unijny dyplomata. Rozmowy ministra Sikorskiego i szefów resortów spraw zagranicznych z Niemiec i Francji z prezydentem Janukowiczem przedłużają się. Możliwe, że ministrowie nie zdążą przyjechać do Brukseli, gdzie już zgromadzili się pozostali ministrowie spraw zagranicznych UE. W związku z tym rozważa się zorganizowanie telekonferencji między przebywającymi w Kijowie Sikorskim, Steinmaierem i Fabiusem a resztą ministrów UE.

15:37 Wysłannik Putina jedzie do Kijowa – poinformował rzecznik Kremla.

15:35 Sprzeczne informacje dotyczące liczby ofiar:

Ukraińskie ministerstwo zdrowia informuje o siedmiu ofiarach śmiertelnych starć w Kijowie. Według resortu od wtorku, kiedy zaczęła się nowa fala zamieszek, śmierć w stolicy Ukrainy poniosło 35 osób.Z kolei szef służby medycznej Sztabu Sprzeciwu Narodowego, deputowany opozycyjnej partii „Swoboda” Swiatosław Chanienko poinformował, że według wstępnych danych podczas zamieszek w Kijowie zginęło ponad 60 protestujących.

Według agencji Reutera we wtorek śmierć poniosło 21 demonstrantów. Fotograf pracujący dla tej agencji widział 21 ciał cywilów na Majdanie Niepodległości. Reuters pisze, że od wtorku zginęło ponad 50 osób.Z kolei francuska agencja AFP podaje, że w czwartek w Kijowie zabitych zostało 25 demonstrantów. Dziennikarze tej agencji policzyli ciała znajdujące się w tymczasowych kostnicach, np. w hotelu „Ukraina”. AFP pisze o ponad 50 ofiarach śmiertelnych w trakcie trzech dni starć w ukraińskiej stolicy.

O co najmniej 50 zabitych w tym tygodniu w Kijowie informuje też amerykańska agencja Associated Press. Według tego źródła w czwartek zginęły co najmniej 22 osoby. Reporter AP widział 21 ciał. Ponadto rzecznik MSW poinformował agencję o śmierci jednego milicjanta.

Tygodnik „Kyiv Post” na swej stronie internetowej informuje, że według jej dziennikarzy w czwartek zginęło co najmniej 42 protestujących.

15:25 Niektóre źródła na Ukrainie mówią o nawet 60 zabitych.

15:19 Wstrząsające zdjęcia – w hotelowym lobby złożone zostały ciała zabitych w czasie walk.

Ciała złożone w jednym z Kijowskich hoteli /Twitter /


15:15 Znamy warunki, jakie stawia Unia Europejska Janukowyczowi. To oprócz natychmiastowego zaprzestana przemocy: utworzenie nowego, przejściowego rządu, do którego weszłyby wszystkie partie, rozpoczęcie reform konstytucyjnych i przygotowanie wolnych wyborów prezydenckich. Jeżeli Janukowycz zaakceptowałby te warunki, mógłby uniknąć sankcji – donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

15:13 Agencje fotograficzne opublikowały zdjęcie demonstranta, pokazującego kule znalezione na Majdanie Niepodległości:

Fot. MAXIM SHIPENKOV/PAP/EPA


15:00 Tak demonstranci szykują się do starć z milicją:

14:58 Źródła Polskiej Agencji Prasowej: W rozmowach ministrów UE z Janukowyczem jest szansa na na kompromis.

14:51 „Wolność albo śmierć” – takie napisy pojawiają się na budynkach w Kijowie.

14:50 Szef MSW Ukrainy: milicji wydano broń z ostrą amunicją; będzie stosowana zgodnie z ustawą o milicji.

 

14:39 Liczba ofiar wzrosła do 42 – podają dziennikarze Kiev Post.

14:36 Co najmniej 60 milicjantów jest przetrzymywanych przez antyrządowych demonstrantów w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa – poinformowały ukraińskie media.

14:35 W rozmowach Wiktora Janukowycza z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski ogłoszono przerwę. Prezydent Ukrainy dzwoni do prezydenta Rosji Władimira Putina – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł dyplomatycznych.

Janukowycz dzwoni teraz do Putina. Ministrowie namawiają go, by skrócił swą kadencję do końca bieżącego roku
– powiedział wiarygodny rozmówca PAP.

14:30 

Nad Majdanem unosi się czarny dym /IGOR KOVALENKO /PAP/EPA

14:25 Co najmniej 60 milicjantów jest przetrzymywanych przez antyrządowych demonstrantów w budynku państwowej firmy energetycznej obok ratusza w centrum Kijowa – poinformowały ukraińskie media.

Niektórzy zostali pojmani, gdy spali w znajdującym się na Placu Europejskim Ukraińskim Domu, który rano został odbity przez protestujących z rąk sił specjalnych milicji Berkut, a innych schwytano podczas starć obok Pałacu Październikowego w pobliżu Majdanu Niepodległości – pisze tygodnik „Kyiv Post” na swej stronie internetowej.

14:10 UE jest gotowa nałożyć sankcje na osoby winne użycia przemocy na Ukrainie – podała agencja Reutera, która dotarła do projektu oświadczenia unijnych szefów dyplomacji. Z dokumentu wynika, że UE chce nałożyć też embargo na dostawy broni. Rozmówcy agencji Reutera podkreślili jednak, że tekst oświadczenia może jeszcze ulec zmianom, a ostateczna decyzja na temat jego kształtu zostanie podjęta w późniejszych godzinach przez ministrów spraw zagranicznych UE.

14:05 Ukraińskie media mówią o 37 zabitych w walkach.

14:00 Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czasie rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potępiła eskalację wydarzeń w Kijowie. Niemiecka polityk wezwała do natychmiastowego zaprzestania aktów przemocy. Merkel powiedziała Janukowyczowi, że „wszystkie strony muszą bezzwłocznie zrezygnować ze stosowania przemocy i wdrożyć w życie uzgodniony rozejm” – poinformował jej rzecznik Steffen Seibert.Szansę na trwałe rozwiązanie konfliktu stwarzają jedynie rozmowy, które powinny przynieść szybkie i konkretne rezultaty dotyczące tworzenia rządu i reformy konstytucji– powiedziała Merkel. Zadeklarowała gotowość UE, Niemiec i innych partnerów do wsparcia rozmów między rządem a opozycją. Kanclerz poradziła Janukowyczowi, by przyjął tę ofertę. Ostrzegła, że gra na czas podgrzeje konflikt i grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

Źródło: RMF FM/PAP
0 0 votes
Article Rating