Uzbrojony napastnik otworzył ogień podczas środowego treningu baseballowego w Alexandrii w stanie Wirginia. Wśród rannych jest republikański kongresmen Steve Scalise.

Do ataku doszło o godzinie 7.30 czasu lokalnego. Pierwsze doniesienia mówiły o ataku na meczu koszykówki, później uściślono, że chodzi o trening przed meczem baseballowym.

Amerykańska telewizja Fox News relacjonowała, że nieznany sprawca otworzył na boisku ogień do grupy, w której znajdowali się politycy. Wśród rannych jest Steve Scalise, przedstawiciel stanu Luizjana w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Według świadków, Steve Scalise, który został postrzelony w biodro, krzyknął, następnie upadł na ziemię i zaczął się czołgać się przez boisko, pozostawiając ślady krwi.

Oprócz republikańskiego polityka, rany odnieśli również dwaj funkcjonariusze straży Kongresu oraz dwoje współpracowników kongresmenów. Policja poinformowała, że napastnik, który również został raniony, jest w rękach policji.

Wcześniej agencja Reutera podała, że wśród rannych znajduje się również Roger Williams, członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.
Biuro Williamsa podało jednak, że to nie sam polityk, a osoba z jego personelu została postrzelona.

 

Napastnik, który postrzelił kongresmena, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

James T. Hodgkinson, lat 66 –  fot.Facebook

Biały mężczyzna w średnim wieku

Republikański senator Jeff Flake oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że napastnik miał przy sobie dużo amunicji i strzelał przez około 10 minut. Napastnik to biały mężczyzna w średnim wieku – stwierdził polityk.

– Był jeden napastnik. Podejrzewam, że wiedział co robi. Nie wiem jednak, czy chciał zaatakować konkretne osoby – wyjaśnił Flake.

Według CNN napastnik oddał 50-100 strzałów z broni automatycznej. Policja przybyła już po 3 minutach od rozpoczęcia ataku.

„Steve Scalise, prawdziwy przyjaciel i patriota został ciężko ranny jednak w pełni wyzdrowieje. Nasze myśli i modlitwy są z nim” – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Steve Scalise sprawuje w Kongresie ważną funkcję szefa dyscypliny partyjnej większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów (majority whip).

Zadaniem whipa (dosłownie „bicza”) jest pilnowanie, aby kongresmani głosowali zgodnie z wytycznymi partii. Scalise razem z grupą około 25 kongresmanów z Partii Republikańskiej ćwiczył przed meczem baseballowym z drużyną Partii Demokratycznej, który miał odbyć się w czwartek.

Źródło: Reuters, CNN, FOX News, tvn24

 

Zaczyna się burza jonosferyczna wywołana przez dziurę koronalną, u wielu osób pojawią się silne szumy uszne, bóle głowy, bóle stawów i problemy ze snem

 


 

0 0 votes
Article Rating