Nad Chicago nadciąga burza wiatrowa, nazywana przez tamtejszych meteorologów „derecho„. Jest rozleglejsza i potężniejsza od tych występujących na naszym terytorium, dlatego straty mogą być ogromne. Do tej pory żywioł zdążył powalić już kilka drzew, pozrywać linie energetyczne na przedmieściach Chicago i anulować niektóre loty z tamtejszego międzynarodowego lotniska.

„Derecho” definiowane jest przez amerykańskich meteorologów jako rozległa i długotrwała burza wiatrowa, której towarzyszy ulewny deszcz i silne wyładowania atmosferyczne.

 

– Żywioł można porównać do polskiej linii szkwałowej i linii nawałnic, kiedy to na froncie atmosferycznym tworzą się potężne cumulonimbusy i superkomórki, które mogą powodować bardzo silne porywy wiatru.

Chicago miotane wiatrem

– Modele synoptyczne pokazują nadciągający nad Chicago front atmosferyczny, wkraczający w gorącą zwrotnikową masę powietrza, na której tworzą się cumulonimbusy i burze wiatrowe – opisuje aktualną sytuację pogodową nad Chicago synoptyk.

Z tą burzą nie ma żartów. Porywy wiatru dochodzące do 96-112 km/h zdążyły już powalić linie energetyczne i drzewa na obrzeżach miasta.

Jest na tyle niebezpiecznie, że międzynarodowe lotnisko w Chicago, O’Hare, anulowało od rana 35 lotów a 61 jest wstrzymanych do odwołania.

Niebezpiecznie w pięciu stanach

Amerykańscy meteorolodzy śledzą burzę na radarach i z danych wynika, że będzie kierowała się na południe przez stany Indiana, Kentucky i południowe Ohio. W polu rażenia żywiołu mogą być tak duże miasta jak Indianapolis, Louisville, Cincinnati.

Silne burze z gradem odnotowywane są także w południowej Pensylwanii i Wirginii Zachodniej.

Henry Margusity, meteorolog serwisu AccuWeather.com twierdzi, że rozwój burzy będzie napędzany przez wysoką wilgotność powietrza pochodzącą z parujących Wielkich Jezior.

Zobacz jak atakuje „derecho”

Dla zobrazowania zjawiska „derecho” poniżej publikujemy filmy zamieszczone w internecie przez mieszkańców USA, którzy pod koniec czerwca byli świadkami jego niszczycielskiego działania.

 

Źródło: accuweather.com, TVN Meteo
0 0 votes
Article Rating