Mieszkańcy amerykańskiego Richmond w stanie Wirginia mieli w poniedziałek sposobność do obserwowania na niebie niesamowitego zjawiska. Nad ich głowami przetoczyła się efektowna chmura rotorowa.

 
Chmurę upiększyło dodatkowo światło wschodzącego słońca, zmieniając jej barwę na różową.

– Szykowałem się do pracy i zobaczyłem różową łunę przesuwającą się przez moją kuchnię. Robiłem wtedy kawę – powiedział mężczyzna, któremu udało się sfotografować zjawisko. – Wyjrzałem przez rolety, aby popatrzeć na tę magiczną rurę unoszącą się na niebie, zmieniającą kolory – próbował wyrazić swój zachwyt.

Dodał także, że niebo nieustannie go zaskakuje, ale to było bardzo rzadkim widokiem.

Muszą wystąpić zawirowania w atmosferze

Podobne chmury najczęściej widuje się w górach, gdzie występują zawirowania powietrza – traci ono stabilność. Aby powstała taka chmura, w atmosferze muszą zachodzić odpowiednie warunki – zróżnicowanie poszczególnych warstw powietrza, przemieszczającego się na różnych wysokościach względem podłoża.

Chmury towarzyszą frontom szkwałowym w burzy, ale mogą pojawić się również na chłodnym froncie atmosferycznym. Zjawisko występuje rzadko, nie jest również powiązane z innymi chmurami. Wały zazwyczaj znajdują się nisko na ziemi i mogą ciągnąć się nawet setki kilometrów. Mogą sprawiać wrażenie, jakby wirowały wokół własnej osi.

 

Ostatnie dni.

 

 

 

Źródło: dailymail.co.uk, TVNMeteo
0 0 votes
Article Rating