Huragan Irene zaczął pustoszyć wschodnie wybrzeże USA. Wezwanie do ewakuacji otrzymały 2 miliony ludzi. Jutro wichury i ulewy dotrą do Waszyngtonu i Nowego Jorku. Zniszczenia mogą się okazać katastrofalne.

Przynajmniej od 10 lat naukowcy przestrzegają przed uderzeniem potężnego tropikalnego huraganu w największe metropolie na wschodnim wybrzeżu USA.

Mimo iż przez ten czas opracowano plany dzięki którym ludność ma być bezpieczna, to jednak ofiar i strat nie można uniknąć.

System zabezpieczeń zweryfikuje w ciągu najbliższych 2 dni huragan Irene, który po przejściu nad Karaibami właśnie dotarł do najbardziej wysuniętej na wschód części środkowego wybrzeża USA.

Irene jest w tej chwili huraganem najniższej, pierwszej kategorii. Stała prędkość wiatru sięga 145 km/h, a w porywach 185 km/h.

Największe natężenie zjawisk notowane jest w stanie Północna Karolina. Oko huraganu wejdzie na ląd między godziną 13:00 a 14:00 czasu polskiego między miastami Beaufort i Atlantic Beach.

W obu miastach doszło do podtopień od kilku godzin nie ma też prądu. Wezwanie do przymusowej ewakuacji otrzymały 2 miliony ludzi, zaś bezpośrednio narażonych na działalność żywiołu jest 29 milionów Amerykanów.

Jutro Waszyngton i Nowy Jork

Następnie w nocy z soboty na niedzielę (27/28.08) przejdzie nad Wirginią. Jutro rozpocznie się pustoszenie Waszyngtonu, Filadelfii i Nowego Jorku. W tych metropoliach huragan będzie osiągać pierwszą kategorię w skali siły, a więc wiatr będzie przekraczać 120 km/h, w porywach 150 km/h.

Jednocześnie spodziewane są ulewne deszcze mogące powodować podtopienia i powodzie. W Nowym Jorku wstrzymano kursowanie metra i pociągów dalekobieżnych wzdłuż wybrzeża, po raz pierwszy z powodu kataklizmu naturalnego.

Wkrótce ustanie także żegluga morska i zamknięte zostaną wszystkie lotniska. Codzienne życie zostanie sparaliżowane na cały weekend. Burmistrz Nowego Jorku oświadczył, że ewakuacji poddanych zostanie 250 tysięcy mieszkańców.

Milionom ludzi poleca się pozostanie w domach. Oko huraganu spodziewane jest w rejonie miasta w niedzielę (28.08) około godziny 15:00 czasu polskiego.

W następnych godzinach Irene powędruje na północ i północny wschód wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża USA i wschodniego wybrzeża Kanady. Wielkie sprzątanie rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia.

Dlaczego Irene jest taka groźna?

Dlaczego Irene jest tak groźnym huraganem? W historii bardzo wiele huraganów przemierzało wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jednak tym razem sytuacja jest nieco inna.

Zazwyczaj oka huraganów wędrowały nieco na wschód od wybrzeża, nad wodami Atlantyku, dzięki czemu największa intensywność zjawisk miała miejsce nad wodą, a nie obszarami zamieszkanymi.

Tym razem oko huraganu przemieszcza się nad lądem i największe natężenie wiatru i opadów występować będzie dokładnie nad obszarami gęsto zaludnionymi.

W przypadku huraganów położenie oka w odległości 50-100 kilometrów ma olbrzymie znaczenie.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 votes
Article Rating