Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu całego Miami. Mieszkańców zawiódł nowoczesny system przeciwpowodziowy.

Od wtorku trwają powodzie w Miami w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najdroższych systemów przeciwpowodziowych na świecie zawiódł, a mieszkańcy Miami z trudem przemieszczają się po zalanym i sparaliżowanym mieście.

Sparaliżowane Miami

We wtorek o godzinie 15.45 – a więc o 4.45 rano w Polsce – poziom wody w Miami podniósł się do poziomu 13 centymetrów, według doniesień Państwowej Służby Pogodowej (NWC). Aż do dziś trwają ostrzeżenia przed powodziami, drogi w Miami oraz okolicznych miejscowościach są nieprzejezdne, a władze zachodzą w głowę, czemu wyjątkowo drogi system przeciwpowodziowy zawiódł na całej linii.

Ulewne deszcze nawiedziły całą południową część stanu Floryda. Nieprzerwana ulewa doprowadziła do opóźnienia i odwołania wielu lotów, a lokalne obchody Nocy Bez Przestępstw zostały przesunięte o kilka dni. Powodem był front burzowy Emily, który nie uzyskał nawet statusu sztormu tropikalnego, a jednak sparaliżował miasto.

Poza Miami, powodzie pojawiły się również w Coral Gables, South Miami oraz Virginia Key.

 

Zawiodła technologia

Zawiodły zarówno pompy miejskie, jak i zainstalowane w mieście systemy odprowadzenia wody. Studzienki kanalizacyjne nie wytrzymały ciśnienia spływającej nimi wody i zaczęły podskakiwać pod jej naporem. Osiemdziesiąt pomp przeciwpowodziowych zainstalowanych za ponad pół miliarda dolarów na obszarze całego miasta nie poradziło sobie z trwającą od dwóch dni ulewą.

– Taka ilość opadów ponad dwukrotnie przekroczyła możliwości zainstalowanej w mieście infrastruktury – ucięła temat rzeczniczka władz miasta Melissa Berthier.

Mieszkańcy są jednak zdania, że podobna inwestycja pieniędzy z ich podatków okazała się jedynie rozczarowaniem. Najnowsza instalacja okazała się, ich zdaniem, wyjątkowo niewydajna.

– Nawet w naszych windach jest woda, a w moim bloku wysiadł prąd – poinformowała media 50-letnia mieszkanka Miami.

Woda wdarła się do budynków mieszkalnych, zaparkowanych samochodów i kilku lokalnych szkół. Ulewne deszcze ustały, ale akcje ratunkowe trwają.

 

Źródło: ENEX, MiamiDaily, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating