Nad Wielkimi Jeziorami Ameryki Północnej należący do NASA satelita Terra zrobił zdjęcie obrazujące parowanie zbiorników wodnych. Zjawisko tworzy się, gdy nad umiarkowanie ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszcza się masa zimnego i suchego powietrza, które skrapla się na skutek różnicy temperatur. Rozległe smugi wyglądają zjawiskowo na pokolorowanym przez naukowców zdjęciu.

Zdjęcie w kolorach nierzeczywistych przedstawiające „dymienie” Wielkich Jezior Ameryki

6 stycznia zamontowany na należącym do NASA satelicie Terra spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczość zarejestrował różne rodzaje mgieł, chmur i śniegu nad północnoamerykańskimi Wielkimi Jeziorami.

Brzoskwiniowa mgła

Naukowcy agencji kosmicznej udostępnili dwa obrazy – w kolorach rzeczywistych oraz w barwach podkreślających różnice między zjawiskami atmosferycznymi. W kolorach rzeczywistych widać jedynie smugi chmur na tle zaśnieżonych terenów. W „pokolorowanej” wersji łatwiej zrozumieć, na co patrzymy. Naukowcy NASA w obrazie wyróżnili trzy różne kolory – biel, jasny pomarańcz i kolor brzoskwiniowy.

Dymiący mróz

Pierwszy oznacza śnieg, zaś na jasnopomarańczowo oznaczono unoszące się nad południowo-zachodnimi Stanami chmury ze zmrożonymi kryształkami lodu. Brzoskwiniowy kolor przyporządkowano do chmur mieszanych – zawierającyh zarówno krople wody, jak i kryształki lodu.

Brzoskwiniowe smugi mgły rozciągające się nad jeziorami to parowanie. Powstaje wskutek skraplania się pary wodnej znad cieplejszych zbiorników wodnych, takich jak np. Jezioro Górne (ang. Lake Superior) i Jezioro Michigan.

 

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating