W stanach Oklahoma, Kansas i Iowa wystąpiły w niedzielę silne tornada. W miejscowości Shawnee, w stanie Oklahoma, żywioł całkowicie zrównał z ziemią osiedle mieszkalnych przyczep campingowych i uszkodził wiele domów. Z powierzchni ziemi zmiecione zostało też prawie w całości miasteczko Pink, nad którym pojawił się 800-metrowy lej.

Według lokalnych mediów, w wyniku przejścia tornad co najmniej jedna osoba poniosła śmierć, a kilkanaście zostało rannych. Tornada wyrywały drzewa z korzeniami i zrywały linie energetyczne.

Tornado-gigant w Oklahomie

Szczególnie dramatycznie było na obrzeżach Oklahoma City. Tam, w miejscowości Pink, pojawił się lej tornada, który miał 800 metrów szerokości.

Na pracownikach Centrum Meteorologicznego zrobił takie wrażenie, że ci wydali jednoznaczny komunikat do mieszkańców regionu: „Schowajcie się pod ziemię, bo możecie zginąć. Dojdzie do kompletnego zniszczenia domów i pojazdów”.

W mieście Wichita, w stanie Kansas, tornado uszkodziło linie energetyczne pozbawiając prądu tysiące domów. Ominęło jednak gęsto zaludnione dzielnice. Poważne zniszczenia żywioł wyrządził także w miejscowości Edmond.

Tornada powstawały w olbrzymim froncie burzowym, rozciągającym się od stanu Teksas na południu, do Minnesoty na północy i przesuwającym się na północny-wschód.

Źródło: tvn24, PAP
0 0 votes
Article Rating