Naukowcy z prestiżowego amerykańskiego Uniwersytetu Vanderbilta – Lawrence Marnett i Sachin Patel – wynaleźli skuteczny lek na lęk. Póki co wiadomo, że działa on na myszy.

Nowo odkrytym lekiem jest chemicznie zmodyfikowany inhibitor (związek chemiczny powodujący zahamowanie bądź spowolnienie reakcji chemicznej) enzymu COX-2. W jaki sposób działa? Aktywuje naturalne reakcje endokannabinoidowe w mózgu (endokannabinoidy to wytwarzane przez organizm naturalne „środki przeciwbólowe” oraz „środki uspokajające”, których struktura chemiczna jest bardzo podobna do struktury chemicznej aktywnego składnika marihuany).

Co ważne: inhibitor COX-2 nie wywołuje skutków ubocznych w obrębie układu pokarmowego, nie wpływa także na układ sercowo-naczyniowy.

Nadchodzi rewolucja?

„Jeśli inhibitory COX-2 stworzone na Uniwersytecie Vanderbilta będą działać też na ludzi, mogą reprezentować nowe rozwiązanie w leczeniu zaburzeń nastroju, a także stanów lękowych” – napisali badacze w niedzielnym wydaniu „Nature Neuroscience”.

Marnett i Patel zapowiadają, że kliniczne testy potencjalnego leku mogą zacząć się już za kilka lat, a to oznacza, że prawdopodobnie czeka nas prawdziwa rewolucja.

Źródło: Examiner, tm
0 0 votes
Article Rating