Robot-gepard budowany przez amerykańskich naukowców na zlecenie wojska jest już w stanie niemal dogonić przeciętnego człowieka. Urządzenie pobiegło 29 kilometrów na godzinę i ustanowiło rekord prędkości biegu dla robotów. Do najlepszych ludzi, albo prawdziwego geparda, jeszcze jednak sporo brakuje. Twórcy robota zapewniają, że potrzebują kilku lat i już nikt przed ich dziełem nie ucieknie.

„Cheetah 'bot” – czyli robot-gepard jest budowany przez firmę Boston Dynamics na zamówienie DARPA, agencji Pentagonu, która zajmuje się rozwojem futurystycznych technologii na potrzeby wojska.

Goni człowieka

Układ ruchu urządzenia jest jak najwierniej wzorowany na prawdziwym gepardzie, czyli najszybszym zwierzęciu lądowym. Jednym z unikalnych cech robota jest uginający się „kręgosłup”, który pozwala mu szybciej biec.

Podczas niedawnych prób na mechanicznej bieżni robo-gepard pobiegł 29 kilometrów na godzinę i jak twierdzi DARPA, pobił tym samym rekord prędkości wśród biegających robotów. Poprzedni został ustalony w 1989 roku na poziomie 21 km/h. Pomimo rekordowego wyniku jak dla robotów, nadal sporo mu brakuje do najlepszych ludzi (około 45 km/h) i prawdziwych gepardów (nawet 120 km/h). Przeciętny człowiek, osiągający ponad 30 km/h, przed robo-gepardem jednak łatwo by nie uciekł.

Twórcy rekordzisty z Boston Dynamics, zapowiadają, że za kilka lat uda im się osiągnąć prędkość prawdziwego geparda. Następnym dużym testem dla robota będzie jednak bieg w terenie, który ma się odbyć w 2013 roku.

Źródło: news.sky.com, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating