Ekspres ananasowystrumień wilgoci niosący obfite opady – nie przestaje nękać Kalifornii. Miejscami spadło ponad 300 litrów deszczu na metr kwadratowy. Ulewy przyczyniły się do powstania lawiny błotnej.

W Sausalito, mieście położonym tuż przy słynnym moście Golden Gate w San Francisco, zeszła lawina błotna. Zniszczyła dwa domy i pochłonęła pięć samochodów. Jedna kobieta trafiła do szpitala – poinformowała na Twitterze straż pożarna hrabstwa Southern Marin. Mieszkańcy wielu domów w regionie zostało ewakuowanych.

– Brunatna woda powodziowa wypchnęła dwóch kierowców z samochodów w Cabazon, położonym około 135 kilometrów na wschód od Los Angeles. Zostali ewakuowani śmigłowcem – poinformował rzecznik prasowy Kalifornijskiego Departamentu Leśnictwa i Zapobiegania Pożarom.

– W ciągu dnia wielokrotnie ratowaliśmy ludzi  z wody – poinformował rzecznik prasowy straży pożarnej CalFire Richard Cordova. – Takiego deszczu, jak ten, nie widzieliśmy od dziesięciu lat – dodał.

Troje pasażerów linii lotniczych Delta odniosło w środę lekkie obrażenia po tym, jak ich samolot wpadł w silne turbulencje na trasie z południowej Kalifornii do Seattle, co udokumentował jeden z pasażerów swoim telefonem komórkowym, pokazując wnętrze samolotu po tym wydarzeniu.

Ekspres ananasowy niesie wilgoć

Obfitujący w wilgoć ekspres ananasowy, nazywany również rzeką atmosferyczną, przynosi do Kalifornii Północnej opady deszczu i śniegu od wtorku. Niesie ze sobą dużą wilgoć, którą kieruje z wód Wysp Hawajskich (głównego eksportera ananasów – stąd nazwa) na wschód, w stronę kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Linie energetyczne, drzewa i kamienie wielkości samochodów zasłały drogi w hrabstwie San Diego. Ostrzeżenia przed powodziami błyskawicznymi wydano między innymi dla terenów położonych u podnóży góry Palomar, położonej około 50 kilometrów na wschód od San Diego. Jak podała Narodowa Służba Pogodowa (NWS), spadło tam prawie 250 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Mocno padało również w pobliżu San Francisco. W mieście Venado w 48 godzin spadło ponad 300 l/mkw.

Spustoszone pożarami, narażone na powodzie

Obszarami szczególnie narażonymi na lawiny błotne i powodzie są te, które zostały najbardziej spustoszone przez pożary ostatnich dwóch lat. Zbocza wzgórz zostały ogołocone, pozbawione roślinności, a grunt jest podatny na osunięcia.

Ewakuację zalecono między innymi mieszkańcom hrabstwa Butte w północnej Kalifornii, gdzie pożar Camp zabił w ubiegłym roku 86 osób i zniszczył prawie 19 tysięcy budynków. Powstawała obawa, że potoki mogą się przepełnić i zalać osiedla mieszkalne.

Obowiązkowa ewakuacja objęła setki ludzi mieszkających w mieście Lake Elsnore, około 90 kilometrów na wschód od Los Angeles. Okoliczne wzgórza zostały spustoszone w 2018 roku przez pożar Holy.

Obfite opady śniegu

W mieście Redding, zniszczonym przez pożar Carr w 2018 roku, spadło około 35 centymetrów śniegu. Zamknięto odcinek drogi międzystanowej przy granicy ze stanem Oregon. Około tysiąca odbiorców zostało pozbawionych prądu.

W górach Sierra Nevada na północy Kalifornii synoptycy prognozują, że jeszcze do piątku może sypać śnieg. Łącznie prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej o 2,4 metra – poinformowała w czwartek NWS.

USA – Ogromne opady deszczu i śniegu na Zachodnim Wybrzeżu za sprawą „rzeki atmosferycznej”

 

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating