Niszczycielskie burze z piorunami, którym towarzyszyły tornada i powodzie, spowodowały znaczne zniszczenia w północnej części stanów Missisipi i Alabama oraz w środkowym Tennessee.

Potwierdzono śmierć jednej osoby, która zginęła w wyniku przejścia tornado – poinformowała agencja informacyjna Associated Press. Do zdarzenia doszło późnym popołudniem w sobotę w mieście Columbus w stanie Missisipi. Kilkanaście osób odniosło obrażenia, ale nie było hospitalizowanych.

Tornada zaobserwowano również w okolicach innych miast tego stanu: Artesia, Leedy i Burnsville w sobotę wieczorem.

Gubernator stanu Missisipi Phil Bryant zapewnił na Twitterze, że na miejscu pracują służby miejscowe oraz zarządzania kryzysowego, aby usuwać szkody powstałe po burzach.

„Do tej pory potwierdzono śmierć jednej osoby. Obecnie trwa szacowanie szkód. Jesteśmy zasmuceni, że ktoś stracił życie, jednak jesteśmy też wdzięczni, że nie było dużo gorzej” – napisał w niedzielę na Twitterze Bryant.

Najbardziej deszczowy luty w historii

W rejonie Doliny Tennessee z powodu powodzi konieczne było przeprowadzenie ewakuacji. Narodowa Służba Pogodowa w Nashville poinformowała, że tegoroczny luty jest najbardziej deszczowym lutym w historii stanu. Do soboty w mieście spadły ponad 342 litry na metr kwadratowy.

W wyniku powodzi zamknięto odcinki 98 dróg w mieście Knoxville. Straż pożarna wyciągała ludzi z samochodów, które utknęły w wysokiej wodzie.

Trzy osoby ledwo uszły z życiem, kiedy ich samochód wpadł do zapadliska w pobliżu miasta Jackson w sobotę.

Ziemia nie nadąża wchłaniać deszczu

Z powodu ulewnych opadów deszczu Kay Ivey, gubernator stanu Alabama w sobotę wieczorem wprowadziła stan wyjątkowy w 19 hrabstwach.

– W niektórych regionach północnej Alabamy deszcz padał przez kilka dni. Ziemia nie może już go pochłaniać. Deszcze w połączeniu z trwającą dziś trudną pogodą spowodowały konieczność ogłoszenia stanu wyjątkowego – poinformowała Ivey.

Lawiny błotne i kamienne

Stan wyjątkowy wprowadzono również w hrabstwie Magoffin w stanie Kentucky. Z powodu obejmujących znaczny teren powodzi i dużej lawiny błotnej zamknięto jedną drogę. Wystąpiły znaczne zakłócenia w ruchu drogowym, ucierpiały też posesje prywatne. Jeden z ratowników Magoffin County Rescue Squad został ranny, kiedy na jego samochód spadło drzewo.

Przedstawiciele Departamentu Transportu Karoliny Północnej przekazali, że droga wiodąca przy granicy z Tennessee pozostanie zamknięta przez tydzień z powodu lawiny kamiennej. Jezdnię w obu kierunkach zamknięto w piątek wieczorem.

 

Zbliża się kolejne multi-oddziaływanie magnetyczne od 21 lutego do końca miesiąca

 

Źródło: AccuWeather, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating