Tornada zabiły co najmniej dziewięć osób w na terenie stanów Illinois i Missouri – poinformowały w środę amerykańskie władze. CNN informuje o co najmniej 100 rannych i 250-300 zniszczonych domach, tylko w mieście Harrisburg.

 

W sumie w Nebrasce, Kansas, Missouri, Illinois i Kentucky zaobserwowano 16 tornad.

Ścieżka zniszczeniaSześć ofiar odnotowano w Harrisburgu (Illinois). Burmistrz miasta Eric Gregg relacjonował, że jego „ścieżka zniszczenia” miała szerokość czterech boisk do futbolu. – To było coś, czego nigdy nie widziałem i nie chcę już nigdy oglądać – powiedział Gregg.

Ekipy ratunkowe poszukują w gruzach ocalałych. Sprawdzają też stan Centrum Medycznego w Harrisburgu, weryfikując, czy konieczna jest ewakuacja pacjentów.

Kolejne  zginęły w okolicach Buffalo (Missouri), a ponad 30 osób zostało tam rannych. Gubernator Kansas Sam Brownback ogłosił stan wyjątkowy dla dotkliwie zniszczonego miasta Harveyville.

Wcześniej władze mówiły nawet o 13 ofiarach śmiertelnych, ale dane te zweryfikowano.

Przedwczesny sezon

Sezon na tornada rozpoczyna się w tym regionie zwykle w marcu, ale eksperci mówią, że nie ma nic niezwykłego w tym, że wystąpią nieco wcześniej.

Prócz tornad służby meteorologiczne ostrzegają też przed gradem wielkości piłek do golfa, porywistym wiatrem i niebezpiecznymi wyładowaniami atmoisferycznymi.

W maju 2011 r.  tornado, które przeszło w okolicach Joplin (Missouri), zabiło 142 ludzi.

Źródło: CNN, BBC, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating