W amerykańskim stanie Oregon odnotowano pierwszy przypadek, kiedy to nicień z gatunku Thelazia gulosa pojawił się w gałce ocznej człowieka. Dotychczas pasożyt ten występował głównie u bydła. To odkrycie było zaskoczeniem dla naukowców.

Jak podali rządowi badacze, mieszkanka amerykańskiego stanu Oregon stała się pierwszą osobą, w której oku zauważono nicienia z gatunku Thelazia gulosa. Naukowcy z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) podali, że 14 półprzezroczystych, mających około 1,3 cm długości nicieni zostało usuniętych z oka 26-latki. Gdyby ich nie wyjęto, mogłyby spowodować bliznowacenie rogówki, a nawet ślepotę.

Pierwszy taki przypadek

Ten gatunek nicienia był wcześniej spotykany u bydła na północy Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady. Pasożyta przenoszą muchy.

– Przypadki infekcji pasożytniczych robaków oka są rzadkie w Stanach Zjednoczonych, a ten gatunek odnotowano pierwszy raz u człowieka – powiedział główny autor badań Richard Bradbury. 

Jak zaznaczył Bradbury, wcześniej uważano, że na całym świecie tylko dwa różne gatunki nicieni mogą pojawić się u człowieka. Teraz Thelazia gulosa trafia jako trzeci na listę sprawców chorób pasożytniczych, które pojawiają się u człowieka.

Jak do tego doszło?

Naukowcy podali, że kobieta zauważyła małego, przezroczystego robaka, który poruszał się w jej lewym oku. Prawdopodobnie zaraziła się nim w okresie letnim, podczas częstych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Pacjentka pochodzi z miasta Gold Beach, położonego na wybrzeżu Oregonu na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, około 65 km na północ od granicy z Kalifornią.

Jak stwierdzili naukowcy, poprzednie przypadki podobnych infekcji były zgłaszane na całym świecie, głównie w Europie i Azji. Najwięcej pojawiało się ich na wsiach, gdzie człowiek ma częsty kontakt z bydłem, a standard życia jest obniżony. Tego typu pasożyty pojawiają się w oczach u różnych zwierząt, w tym psów, kotów i niektórych dzikich drapieżników.

 

 

 

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo, https://www.theguardian.com/us-news/2018/feb/12/eye-worms-oregon-woman, http://www.telegraph.co.uk/news/2018/02/13/worms-plucked-womans-eye-make-medical-history/, , https://news.nationalgeographic.com/2018/02/eye-worms-parasites-oregon-thelazia-gulosa-health-science/
5 1 vote
Article Rating