Nowa rodzina pająków została odkryta w jaskini w amerykańskim stanie Oregon. Według naukowców rodzi to nadzieje, że na nazwanie i opisanie czeka jeszcze wiele innych gatunków zwierząt.

 

Nazwa pochodzi od troglo – jaskinia i raptor – drapieżnik, potoczna nazwa to „cave robber”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „jaskiniowy zbój”. Jest jasnobrązowy, ma długie nogi i duże szczękoczułki.

Stawonóg mierzy do 7,5 cm szerokości i został odkryty przez amatorskich grotołazów. To pierwsza rodzina pajęczaków odkryta w Ameryce od 1890 roku. Nie wiadomo na razie, czym się żywi i jak dokładnie poluje na swoje ofiary. – Ma znaczne szczękoczułki i długie nogi – mówi profesor Charles Griswold, który pomagał w identyfikacji pająka. Jak dodaje, pająk jest dość duży jak na pająka.

 

Jak odkrycie „Wielkiej Stopy”

Odkrycie nowej rodziny budzi nadzieje na to, że wciąż jeszcze pozostaje wiele nieznanych gatunków, które czekają na nazwanie i opisanie. – Wciąż jest wiele środowisk, które powinny być zbadane. Być może są jeszcze inne gatunki i podgatunki trogloraptora  – uważa prof. Griswold. Odkrycie trogloraptora porównał do odkrycia dowodów na istnienie „Wielkiej Stopy”.

Opis pająka pojawił się na razie w naukowym czasopiśmie Zoo Keys.

 

Źródło: telegraph.co.uk, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating